גודל פונט
בריאות העור

עור יבש בעונת הגשמים: טיפול ומניעה

בחוץ התחזית מתקררת, רוחות החורף והגשמים מתקרבים ואילו העור שלנו דווקא הולך ומתייבש. תקופת החורף היא אולי העונה הקשה ביותר עבור עורנו ולתופעת היובש העורי בחורף יש אפילו שם משלה – גרד החורף, Winter itch. למה עונת הגשמים מייבשת את עורנו ואיך אפשר להימנע ולטפל ביובש?

זמן קריאה: 6 דקות
עור יבש

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. ככל שהאוויר יבש יותר שכבת העור החיצונית מאבדת מים ושומן, ויעילותה בהגנה של העור פוחתת
  2. עדיף להשתמש בתחליבי ניקוי ולא בסבונים ולהימנע מתכשירים המכילים בישום ואלכוהול
  3. מומלץ להשתמש בתכשירים קוסמטיים המספקים חומרי לחות, היוצרים שכבה מגנה, שתמנע אבדן לחות בעור, ומכילים חומרים בעלי יכולת לספיחת מים מהסביבה ומשכבות העור הפנימיות

נשים וגברים רבים מרגישים כי בחורף עורם מתוח, מגורה, אדמומי, ולעתים נראה חסר ברק, עייף, מתקמט בקלות, עד כדי סדקים בצדי הפה, בכפות הידיים והרגליים ועוד.

במהלך תקופת החורף גורמים רבים עלולים לפגוע בלחות העור: האוויר היבש, החימום בחדרים, תרופות נגד צינון ואפילו המקלחת החמה והמפנקת שיכולה לפגוע בשכבת השומן הטבעית המגינה על עורנו, מאפשרים למעשה ללחות לברוח מן העור. עור המאבד לחות מותיר אותנו עם תחושת אי נוחות של עקצוץ וגירוי, גרד, סדקים ויובש בעור. ובמקרים של יובש קשה אף דימום או זיהום משני.

ככל שהעור מתבגר התופעות עלולות להיות משמעותיות יותר בגלל שינוי במבנה העור ההופך דק ורגיש יותר לשינוי מזג האוויר ותנאי הסביבה.

כיצד ניתן למנוע עור יבש?

הימנעו מאמבטיות ומקלחות חמות וארוכות: 

חשיפה ממושכת למים, במיוחד מים חמים, עלולה לגרום לשטיפת השמנים הטבעיים המגנים על העור. רחצה במים חמימים/פושרים מומלצת למניעת עור יבש.

ותרו על סיבון אינטנסיבי: 

הסבון יכול להסיר את השמנים המגנים על העור, ואנחנו נוטים להשתמש בסבון הרבה יותר מדי. באופן פרדוקסלי, במטרה להיפטר מחיידקים, רחצת ידיים מופרזת, בעיקר במים חמים עשויה ליבש את העור ולגרום לסדקים ולדימום, מצב שמגביר את הסיכוי להתפתחות זיהום. מומלץ להשתמש בתחליב רחצה עדין ללא סבון או בסבון טבעי ללא בישום ושאינו מכיל פארבנים ו-SLS. פלקסיטול תרחיץ ללא סבון הוכח מחקרית כפחות מגרה בהשוואה למוצרים מובילים בקטגוריה והוא ללא חומרי צבע או בישום מלאכותיים וללא פראבנים וללא SLS (או סולפטים אחרים).

התייבשתי…איך מטפלים בעור יבש מהר וביעילות?

הטיפול בעור יבש חשוב הן בגלל האפקט האסתטי הלא נעים של קילופים בידיים, פנים ושפתיים והן בגלל אי הנוחות והכאב הנגרמים כתוצאה מיובש בעור. ספיחת לחות מהסביבה ועידוד תהליך החלפת העור היבש בחדש הן אבני היסוד לשמירה על מרקם עור בריא, רך, גמיש ושלם ללא סדקים.

מוצרי פלקסיטול מבוססים במחקרים קליניים ומכילים את הרכיב אוריאה. בממוצע כל 5 שניות נמכר מוצר פלקסיטול בעולם. מוצרי פלקסיטול ידועים ביעילותם. מגוון מוצרי הסדרה זוכים להצלחה רבה בעולם ובישראל . וכעת מושקים גם מוצרי טיפוח לגוף.

פלקסיטול הינו מותג בינלאומי המתמחה בעור יבש בעל יעילות מוכחת מגובה בניסויים קליניים. מוצרי פלקסיטול הינם בעלי אפקט מרכך ומרגיע המפחית את הגירוי, מעניק תחושת הקלה מהירה ומידית ומספק לחות לעור לזמן ממושך. נוסחת הלחות הייחודית של פלקסיטול בתוספת האוריאה מחדירה לחות לשכבת העור העליונה ומשמרת אותה בפנים.

רחצה בעונה הקרה: 

מקלחת יכולה להיות פינוק מצויין בחורף, כל עוד היא קצרה ועניינית. מקלחות ארוכות וחמות באמת יכולות לשאוב מים מהעור. בחרו סבון או נוזל רחצה שהוכח מחקרית שאינו מגרה את העור. מומלץ שהתרחיץ יכיל רכיבים ממקור צמחי להקלה על עור יבש. התרחיץ  של פלקסיטול הינו נוזל רחצה עדין ויעיל, המנקה ביסודיות את העור מבלי להסיר ממנו את שיכבת השומנים החיוניים לו. אידיאלי לשימוש במקלחת, באמבטיה, או לשטיפת ידיים, והוא עדין מספיק לשימוש יומיומי לכל המשפחה. הנוסחה של פלקיסטול תרחיץ ללא סבון כוללת חומרי ניקוי טבעיים כדי שיתאים לעור יבש, רגיש, מחוספס, מעקצץ,  או מתקלף, וגם במקרים של עור עם נטייה לאקזמה, פסוריאזיס ודרמטיטיס. במחקר שנעשה נמצא שנוזל הרחצה של פלקסיטול לא גרם לסימני גירוי בעור ולכן נמצא שהינו עדין כמו מים.

האוריאה היא חומר המצוי בעור באופן טבעי. תפקידה לספוח מים מהסביבה ומשכבות העור הפנימיות ולשמר אותם בתוך שכבת האפידרמיס. האוריאה מסייעת להתחדשות העור ולסילוק עור מתקלף. היא עוזרת בהרגעת גירויי עור, והיא בעלת תכונות אנטי בקטריאליות, המסייעות במניעת זיהומים.

הזנת העור בלחות:

אחרי שמשתכשכים באמבט חשוב לייבש את העור על ידי טפיחות קלות במגבת ולמרוח קרם לחות.

גם כאן, ישנו מגוון רחב של אפשרויות, מומלץ לבחור בקרם לחות שהוכח מחקרית כמוצר המחזיר לחות לעור ומעניק לו לחות 24 שעות. נוסחה ייחודית של פלקסיטול  הינה בעלת תכונות הזנת לחות מוכחת ואינטנסיבית הכוללת את הרכיב Xeradin – חומר פעיל המאפשר הזנת לחות אינטנסיבית באופן מידי ולמשך 24 שעות. לטיפול בעור יבש, עדין, מגורה ומתקלף. מדובר ברכיב חדשני המופק מצמחים אשר גדלו בתנאי יובש קיצוני והתאימו את עצמם ללכידת לחות ממושכת. רכיב זה מעניק אפקט לחות אינטנסיבי, מידי למשך 24 שעות הגורם להגברת הלחות בעור ב- 50%.

הטיפול בידיים בחורף: 

מומלץ ללבוש כפפות בכל פעם שיוצאים מהבית, כך הידיים יהיו פחות חשופות לקור וליובש.

שטיפת ידיים תכופה במים חמים מחריפה מאוד את מצב עור כפות הידיים, בייחוד בחורף. השתמשו בסבונים עשירים בלחות ושמן. לאחר שטיפת ידיים הקפידו לייבש אותן היטב ולמרוח קרם ידיים טיפולי.

השתמשו בקרם ידיים עשיר יותר מאשר בקיץ, מומלץ לבחור קרם שמכיל רכיב הנקרא אוריאה, אשר מחדירה לחות לשכבת העור העליונה ומשמרת אותה בפנים.

שומרים על השפתיים: 

בחורף השפתיים מתייבשות במהירות. חשוב להימנע מליקוקן, כיוון שזה מחריף את הבעיה, ולמרוח משחה יעילה לשפתיים מספר פעמים ביום וכך למנוע שפתיים יבשות ומתקלפות. משחה טיפולית המכילה גם אוראה, תעודד חידוש העור ותחדיר לחות לעומקו. רכיבים פעילים נוספים שכדאי לחפש הם מנטול וקמפור שפועלים כמאלחשים מקומיים להרגעת הכאב וחוסר הנוחות ונותנים תחושת עקצוץ אופיינית. או כמו שאמרו סבתותינו: “סימן שזה עובד”.

מטפחים את השיער בחורף: 

עודף שמפו עלול להוציא את הלחות מהשיער ולהותיר אותנו עם שיער יבש, מקורזל ושאינו מסתדר בקלות. לכן מומלץ להפחית בחפיפות בתקופה זו של השנה.

השתמשו במים פושרים, בשמפו עדין ובמרככים כדי לשמור על לחות השיער. אפשר לשמור על השיער מפני פגעי מזג האוויר על ידי חבישת כובע. הוסיפו חומצות שומן מסוג אומגה 3 לתפריט על מנת להוסיף ברק לשיער.

שומרים על עור הפנים: שמירה על עור הפנים מפני קרינה והתייבשות ואיזון הלחות בו תאט את קצב התבגרות העור ותפחית היווצרות קמטים וכתמים לאורך זמן.

הימנעו מלצאת ביום קר ללא קרם לחות עשיר, כיוון שמזג אוויר קר מייבש את העור במהירות.

טעות נפוצה היא לחשוב כי בחורף אין צורך להשתמש במסנני קרינה: גם בחורף עור הפנים חשוף לקרני השמש המזיקות. הגנו על העור באמצעות מסנן קרינה בעל מספר גבוה (SPF 15) לפחות.

לפני השינה: מרחו קרם לחות עשיר כחצי שעה לפני שאתם נכנסים למיטה. כמו כן, נקו את הפנים בעזרת תכשיר עדין, ומרחו קרם עיניים כשעה לפני השינה. מריחה של קרם עיניים בסמוך מדי לשינה עלולה לגרום לנפיחות בעור העדין סביב העיניים. בזמן שמורחים את הקרם חשוב לעסות את העור בעדינות ולא לשפשף.

איך לרפא עקבים סדוקים: 

עקבים כואבים וסדוקים הם לעתים קרובות תוצר של עור יבש. הם אומנם תופעה המאפיינת יותר את עונת הסנדלים והכפכפים בקיץ, אך פעמים רבות הם מלווים אותנו גם לתוך העונה הקרה. מומלץ למרוח קרם לעקבים. חשוב להשתמש בקרם המכיל האוריאה, אשר מחדירה לחות לשכבת העור העליונה ומשמרת אותה בפנים.

לאחר מקלחת אל תשכחו לייבש היטב גם את כפות הרגליים ובכך להפחית את הסיכון להתייבשות העור ולהתפתחות חיידקים ופטריות באצבעות הרגליים.