גודל פונט
מפרקים, תנועה וספורט

כואב לכם לסובב? הגיע הזמן לטפל בכאבי צוואר

אם אתם מכורים לטלפון החכם, יושבים שעות מול המחשב ובאופן כללי לא מקשיבים לצוואר שלכם, למרות שהוא כבר ממש מאותת שלא טוב לו, בואו תקראו איך ממש בקלות אתם יכולים לגרום לעצמכם כאבי צוואר ועורף מיותרים, ואיך די בקלות אתם יכולים גם למנוע אותם ולטפל בהם

ת. פרסום:
ת. עדכון אחרון:
זמן קריאה: 5 דקות
"כאבי צוואר"

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

 1. כשני שלישים מהאוכלוסייה סובלים מכאבי צוואר במהלך חייהם. לרוב מדובר בבעיה פשוט שקל לטפל בה.
 2. הסיבה המרכזית לכאבי צוואר ועורף היא עומס יתר על שרירי הצוואר.
 3. הטיפול בבעיה כולל הקפדה על יציבה נכונה, תרגילים לשרירי הצוואר ומריחת משחה או קרם מחומרים טבעיים שעוזרים לשכך את הכאב.

שנת הלילה שלכם מופרעת בשל כאבים בצוואר, להסתכל הצידה זו ממש משימה לא פשוטה ולאחרונה אפילו הראש כבר כואב? טוב, זה שאתם סובלים מכאבי צוואר, ואולי אף דלקת בצוואר, זה ברור, עכשיו אתם מוזמנים להבין ממה הם נובעים, ומהם הפתרונות האפשריים. ספוילר: כאבי צוואר הם לרוב בעיה קטנה שחולפת, אבל – צריך לטפל…

כשני שלישים מהאוכלוסייה יסבלו מכאבי צוואר ועורף בשלב כלשהו בחייהם. הסיבות לכאבים בצוואר ולדלקת בצוואר מגוונות – משימוש ממושך בטלפון החכם וישיבה אינסופית מול המחשב ואפילו צבירת כעסים, דרך פגיעות טראומטיות, למשל בספורט או בתאונת דרכים, ועד מחלות שונות.

תהמסינים של כאבי צוואר

התסמינים של כאבי צוואר, לבד מכאב בכל אזור של הצוואר, יכולים להיות הגבלה בתנועה של הצוואר (כן, בדיוק כמו ברגע שבו ניסיתם להתסתכל הצידה, וזה ממש כאב…), החמרה של הכאב כאשר הצוואר נמצא במצב קבוע במשך זמן רב, כגון בנהיגה או בעבודה על מחשב, צוואר תפוס ונוקשה, בעיקר בצד אחד, כאב בכתף ובחלק העליון של החזה, כאב או חולשה של היד, כאבי ראש, שיכולים לגלוש גם אל הגב ואפילו אל האוזן, חוסר תחושה ביד או נימול, קולות של “קנאקים” המגיעים מהצוואר, סחרחורת, קושי לבלוע ונפיחות בבלוטות הלימפה.

מדוע אנחנו חווים כאבי צוואר?

הצוואר והגב מורכבים מחוליות היוצרות את עמוד השדרה. שבע החוליות העליונות בעמוד השדרה הן החוליות הצוואריות, והאחרונה שבהן היא זו שתומכת את הגולגולת. החוליות מקושרות זו לזו על ידי מפרקים קטנים, שיחד עם שרירי הצוואר מאפשרים להזיז את הראש בכל כיוון. בין החוליות ישנם דיסקים של סחוס, המשמשים בולמי זעזועים ומאפשרים את הגמישות של עמוד השדרה. בתוך המערכת המורכבת הזו עוברים גם כלי דם חשובים ועצבים, החיוניים לשמירה על היציבה, שיווי המשקל ועוד. מורכבות האזור והמעורבות של רקמות, עצמות וכלי דם רבים כך כך, הופכת אותו לפגיע במיוחד, ומזמנת סיבות שונות לכאבים בצוואר.

סיבות לכאב ופתרונות אפשריים

ברוב המקרים של כאבים בצוואר לא מדובר בנזק משמעותי. לרוב מגיעים הכאבים מן הרקמות הרכות כגון השרירים והרצועות, כשברוב המקרים הסיבה היא מתיחת שריר או “צוואר תפוס”. הצוואר גם פגיע במיוחד לפציעה, בייחוד בנפילות, בתאונות דרכים ובספורט, פעילויות שבמהלכן השרירים והרצועות של הצוואר נאלצים להימתח מחוץ לטווח הנורמלי שלהם.

 1. מתיחת שריר בצוואר:
  ישבתם המון מול המחשב ועכשיו אתם סובלים מכאבים בצוואר? אתם ככל הנראה נכנסים לקטגוריה הזו. רוב כאבי הצוואר והעורף נגרמים מהסיבה הזו, שהיא לרוב תוצאה של עומס יתר על האזור הנובע ממצבים שונים: יציבה גרועה – כמו הרכנת הראש מול המחשב או הטלפון החכם למשך זמן ממושך ועבודה בסביבת עבודה שאינה מותאמת ארגונומית – היוצרת עומס על הדיסק הבין חולייתי הצווארי; תמיכה לא טובה בצוואר בזמן השינה, בייחוד כאשר השינה היא ארוכה ללא שינוי במנח הגוף; צפייה בטלוויזיה; עומס יתר באימון ספורט, למשל בקרב רוכבי אופניים ורצים ששרירי הצוואר שלהם מתקשים לעמוד בעומס; חרדה ומתח.
  מה הפתרון?
  קודם כל, פשוט הקפידו על יציבה טובה. דאגו שסביבת העבודה שלכם תהיה ידידותית למשתמש – ומתאימה לכם ארגונומית. קחו לעצמכם הפסקות לעיתים תכופות מפעולות שאתם עושים ברצף, ושנו את מנח הגוף. הצוואר ממש כואב? אתם יכולים לפנות לפיזיותרפיסט לקבל תרגילים מחזקים, ולמרוח על האזור משחה או קרם, רצוי שיהיו מחומרים טבעיים, שירגיעו את הכאב ויחזירו את גמישות התנועה לצוואר.
 2. דלקת מפרקים ניוונית:
  מתברר שאוסטאוארטריטיס לא בוחלת באף מפרק. בדיוק כמו כל מפרקי הגוף, גם מפרקי הצוואר נוטים להישחק עם הגיל. אוסטאוארטריטיס גורמת לשחיקת הסחוס שבין החוליות, ויכולה להביא למצב שבו חוליות הצוואר לוחצות על העצבים שבחוט השדרה ולכאבים בצוואר.

  מה הפתרון?
  גם כאן מומלץ לפנות לקבלת טיפול פיזיותרפי שיסייע לחזק את השרירים שסביב המפרק; רופא יכול לתת תרופות שיעזרו לשכך כאבים ולהוריד את הדלקת; נסו גם תוספי תזונה שמורידים דלקתיות כמו כורכום, שנמצא שהוא עוזר לדלקת מפרקים ניוונית; וגם דיקור סיני; כמו כן, קרם טבעי, דוגמת סטילאר, שפועל להורדת הכאב יכול להרגיע את המקום, ואתכם… .
 3. צליפת שוט:
  עברתם תאונת דרכים לאחרונה ואתם סובלים מכאבי צוואר? צליפת שוט היא פגיעת צוואר שאופיינית מאוד לתאונות דרכים. למעשה זהו סוג של נקע בצוואר שנגרם כאשר הצוואר נזרק בפתאומיות לאחור ולאחר מכן לפנים. שרירי הצוואר והרצועות נמתחים יותר מהרגיל, מה שגורם לנקע ולכאבי צוואר ועורף חזקים. את צליפת השוט אפשר לחוש מיד אחרי תאונה וגם כמה ימים אחריה.

  מה הפתרון?
  מיד לאחר הפגיעה הניחו קרח על האזור ומרחו משחה שמסייעת לשיכוך בכאב; כדאי לקבל המלצה לתרגילים מתאימים לטיפול במקום; לקבל עיסוי וגם להשתמש במשככי כאבים אם יש צורך; תרופות להרפיית שרירים גם הן נמצאו יעילות; וכן טיפולים אלטרנטיביים כמו דיקור סיני ושימוש במכשיר tens.

 4. דלקת בצוואר – למעשה, כל אחת מהסיבות שפירטנו לכאבי צוואר יכולה להוביל לדלקת בצוואר. עומס יתר ומתיחת שריר, פריצת דיסק וצליפת שוט, לכולם עלולה להתלוות דלקת. דלקת היא למעשה תגובה של הגוף שמטרתה להגביל תנועות שעלולות להחמיר את הפגיעה במקום – על ידי כאב, נפיחות, אדמומיות וחום. דלקת בצוואר יכולה לגרום להקרנה של הכאב לאזורים סמוכים, למשל לעבר הפנים – הלסת, העין והאוזן – או לכיוון השכמות והידיים.

  מה הפתרון?
  ראשית, חשוב שתפנו לאבחון של מקור הדלקת. כעזרה ראשונה הצמידו קרח לאזור הכואב במשך כמה דקות, מספר פעמים ביום; משככי כאבים שאינם סטרואידים ותרופות אנטי דלקתיות יעזרו להרגיע את הכאב; שילוב של תוספי מזון ומאכלים בעלי סגולות נוגדות דלקת, דוגמת כורכום, יעזרו לגוף להתגבר על הדלקת; ומשחה טבעי דוגמת סטילאר תפחית במהירות את עוצמת הכאב ותגדיל את טווח התנועה של הצוואר.

מתי חשוב לפנות לרופא?

לרופא יש לפנות במקרים שבהם כאב הצוואר נמשך יותר מכמה ימים, ואם חשים, בנוסף לכאב בצוואר, נימול בזרועות, קהות או חולשה בזרועות או ברגליים, כאב חמור פתאומי שנגרם לאחר נפילה או פציעה ומופיעים תסמינים דוגמת אובדן שליטה על הסוגרים, חום שמלווה בכאב צוואר חזק וצוואר קשיח המלווה בקושי להרים את שתי הידיים מעל הראש.