גודל פונט
ויטמינים ומינרלים

נוטלים תרופות באופן כרוני? אולי אתם סובלים מחסרים תזונתיים

עם העלייה בשכיחות ההשמנה ותחלואות כרוניות דוגמת סוכרת, יתר לחץ דם, ושומנים גבוהים בדם עולה השימוש בתרופות כרוניות. אין ספק שהצורך לשימוש בתרופות לטיפול במצבים אלה הוא לרוב בלתי נמנע אך יש לכך גם מחיר – הוא מעלה סיכון להתפתחותם של חסרים תזונתיים, ואלה עלולים לפגוע בתפקוד התקין של מערכות שונות דוגמת מערכת החיסון ובריאות העצם.

זמן קריאה: 3 דקות

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. שימוש כרוני בתרופות לסוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה ועוד עלול לסכן בחסרים תזונתיים, מומלץ לפנות לרופא המטפל ולדיאטנית לבירור סטאטוס תזונתי
  2. חסרים תזונתיים בוויטמינים ומינרלים שונים מחלישים את פעילות מערכת החיסון וכך עלולים לגרום לעלייה בסיכון לחלות במחלות זיהומיות, לפגיעה בפעילות תקינה של מערכות נוספות ועל ידי כך להעלות את הסיכון למחלות כרוניות
  3. תוסף מולטי ויטמין להשלמה תזונתית רחבה לפי גיל ומין עשוי לתרום לסטטוס תקין של ויטמינים ומינרלים

סוכרת, יתר לחץ דם, רפלוקס ועוד הפכו להיות הפרעות שכיחות בקרב אוכלוסיית העולם המודרני, זאת בהלימה לשיעורי ההשמנה הגבוהים ולאורח החיים היושבני. תחלואה כרונית זו מביאה לשימוש כרוני בתרופות להורדת לחץ דם, לאיזון רמות הסוכר, לטיפול ברפלוקס ובצרבות ולשיפור פרופיל השומנים בדם.

אין ספק שהצורך בשימוש בתרופות אלה לעיתים בלתי נמנע והן משפרות את המצב הבריאותי, את איכות החיים ומפחיתות את הסיכון לסיבוכים ותמותה ממחלות כורניות. אך לכל מטבע שני צדדים ושימוש כרוני מסכן בתופעות לוואי לא נעימות ובתופעת לוואי שאולי פחות מדוברת ומוכרת למשתמשים – חסרים תזונתיים1.

תרופות וחסרים תזונתיים

מינרלים וויטמינים הם רכיבי תזונה המגיעים אלינו מהמזון וחיוניים לתפקוד תקין של מערכות הגוף, ביניהן מערכת החיסון ומערכת העצבים.

מחקרים מראים כי שימוש כרוני בתרופות מקושר עם חסרים תזונתיים ולעיתים אף נמצא קשור לשינויים בהרכב המיקרוביום2. מצב תזונתי ירוד עשוי להביא לפגיעה בתפקוד מערכת החיסון ולעלייה בסיכון לחלות במחלות זיהומיות3. למשל, חסר בוויטמין A עלול להחמיר מחלות ריאות, חסר בוויטמין D יכול לגרום למחלות לב וכלי דם דרך מנגנון דלקתי, לזרז מחלות קשורות לגיל דוגמת אלצהיימר ולפגוע בבריאות העצם. חסר בוויטמין B12 מסכן בתפקוד קוגנטיבי לקוי, דיכאון, חולשת שרירים ונפילות וחסר באבץ עלול לפגוע בתפקוד תקין של מערכת החיסון.

אותן תרופות הנמצאות בשימוש כרוני עלולות לגרום להתפתחותם של חסרים תזונתיים בהדרגתיות, לאורך חודשים ושנים.

אחת הבעיות העיקריות עם תופעת לוואי זו של חסרים תזונתיים היא שבניגוד לתופעות לוואי אחרות של השימוש בתרופות אשר עשויות להופיע בסמוך להתחלת הטיפול, את זו לא תמיד קל לאתר ולאבחן. לא תמיד המטופל ירגיש שמשהו השתנה עד שיהיה כבר חסר משמעותי שגורם לתסמינים ברורים והקישור לשימוש  בתרופה עשוי להיות מאתגר ולא ברור. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שמעבר לכך שהתסמינים מגיעים מאוחר כשכבר קיים חסר, הם יכולים להיות תסמינים האופייניים לחסרים בוויטמינים ומינרלים שונים ולכן קשה יהיה לאתר על איזה חסר מדובר.

מדוע תרופות מסכנות בחסרים תזונתיים?

תרופות עלולות לגרום להתפתחות חסרים תזונתיים במספר מסלולים, למשל:

  • פגיעה בספיגת ויטמינים ומינרלים שונים. לדוגמה תרופות לטיפול בצרבות ורפלוקס ממשפחת PPIs מפריעות לספיגת ויטמין B124.
  • הפרעה בייצור של רכיבים בגוף, כך למשל סטטינים המיועדים להורדת כולסטרול פוגעות גם בייצור העצמי של קו-אנזים Q-10 המיוצר בתאי הגוף ובעל תפקיד חשוב בתהליך יצירת האנרגיה בתא5,6.
  • הפרעה לספיגה חוזרת בכליות וכך איבוד רכיבים בשתן. לדוגמה, משתנים המשמשים להורדת לחץ הדם עלולים להגביר איבוד של אבץ, סידן ומגנזיום בשתן על ידי הפרעה לספיגה החוזרת בכליות7,8.

מה כדאי לעשות?

על מנת להיות מודעים לתופעות הלוואי של התרופות ולאתר חסרים תזונתיים מוקדם יש כמה דברים שניתן לעשות:

  1. קריאת עלון התרופות על מנת להכיר את תופעות הלוואי שעלולות להופיע.
  2. בירור מול הרופא המטפל האם התרופות שהוא רשם מסכנות בחסרים תזונתיים.
  3. חשוב להיות ערים לתסמינים חדשים שמופיעים: תחושת עקצוץ, שינויים בטעם ובריח, עייפות, נשירת שיער, כאבי שרירים או כל דבר שונה חדש שמופיע.

לעיתים מדובר בחסר ספציפי שניתן לאתר בבדיקות דם פשוטה ובהתאם לכך לתקן ע”י תיסוף מתאים או אף להתחיל תיסוף ספציפי ממוקד מוקדם לצורך מניעה, בהנחיית הרופא. אך חשוב לדעת שלפעמים יהיה זה חסר משולב של מספר ויטמינים או מינרלים שלא תמיד ניתן לאתר בבדיקות דם, במקרה כזה מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע דוגמת דיאטן/ית ולשקול תיסוף במולטי ויטמין להשלמה תזונתית רחבה ולא ספציפית.

מקורות:

References:

1. Little MO et al. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2018 Jan;21(1):4-9.
2. Zhernakova A et al. Science. 2016 Apr 29;352(6285):565-9.
3. Keusch GT et al. J Nutr. 2003 Jan;133(1):336S-340S.
4. D. Samaras et al. / Nutrition 29 (2013) 605–610
5. Nutrition. 2013 Apr;29(4):605-10.
6. Pharmaceutics 2018, 10, 36; doi:10.3390/pharmaceutics10010036
7. Mohn ES et al. Pharmaceutics. 2018 Mar 20;10(1)..
8. Mohn ES et al. Pharmaceutics. 2018 Mar 20;10(1)..