גודל פונט
לנוחיותך:
הקלקה על מונחים מודגשים תחשוף הסבר נוסף.
ויטמינים ומינרלים

קואנזים Q10 – כל מה שנחוץ לדעת

לקואנזים Q10 יש מגוון השפעות חיוביות על הבריאות בכלל ועל בעיות לב ולחץ דם בפרט. באילו מזונות הוא נמצא ומתי צריך לצרוך אותו בתוסף תזונה

זמן קריאה: 2 דקות
פעילות תקינה של הלב

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. קואנזים Q10 הינו בעל תפקיד מרכזי בתהליכים שונים, המיוצר בגוף. ככל שמזדקנים, וכן בגלל השפעות נוספות, הגוף זקוק לתוספת ממקור חיצוני
  2. מחקרים רבים בשנים האחרונות שבים ומעלים את תרומתה המכרעת של תוספת קואנזים Q10 לבריאות הגוף ולמניעת מחלות לב.
  3. מחקרים רבים הוכיחו כי נטילה קבועה של התוסף משפרת את תפקוד הלב, אחרי אוטם שריר הלב (התקף לב), יתר לחץ דם והפרעות בקצב הלב ומצבי בריאות נוספים

הלב הינו השריר הפעיל ביותר בגוף האנושי אדם, הוא פועם כ־100 אלף פעמים ביום. על מנת שיתפקד כיאות, הלב שלכם זקוק לרמות אנרגיה גבוהות. מחקרים רבים בשנים האחרונות שבים ומעלים את תרומתה המכרעת של תוספת Q10 לבריאות הגוף ולמניעת מחלות לב. חוסר של קואנזים Q10 משפיע במיוחד על רקמות שדורשות אנרגיה רבה לפעילותן, ועל רקמות ומערכות שמתחלפות ומתחדשות בקצב מהיר כמו השרירים, ובפרט שריר הלב וכן של רקמת החניכיים ומערכת החיסון. רמות גבוהות וקבועות של קואנזים Q10 , לעומת זאת, מאפשרות ייצור אנרגיה בתאי שריר הלב, ולכן חשובות לפעילותו התקינה.

מהו קואנזים Q10?

קואנזים Q10 הינו מולקולה שומנית, הדומה במבנה שלה לוויטמין E, והינו בעל תפקיד מרכזי בתהליכים שונים בגוף. קואנזים Q10 פועל ביחד עם אנזימים נוספים כזרז (קטליזטור) של פעולות מטבוליות שונות. בדרך כלל המולקולה מיוצרת בגוף  ואולם ככל שמזדקנים, וכן בגלל השפעות נוספות, הגוף זקוק לתוספת ממקור חיצוני. ההשפעות הנוספות הן כתוצאה של מחלות לב, דיאטה לא מאוזנת, שימוש בתרופות שונות ועוד.

בנוסף, קואנזים Q10 מהווה נוגד חימצון (אנטיאוקסידנט).

באילו מצבים מומלצת נטילה של קואנזים Q10?

רמות גבוהות וקבועות של קואנזים Q10 מאפשרות ייצור אנרגיה בתאי שריר הלב, ולכן חשובות לפעילותו התקינה. מחקרים שונים הדגימו כי לנטילה קבועה של התוסף יש השפעה על תפקוד הלב.

מחקרים רבים שבדקו את חיוניותו של קואנזים Q10  לגוף הוכיחו כי הוא יעיל לסובלים מבעיות חניכיים, למי שנוטלים תרופות כנגד כולסטרול גבוה (סטטינים).

כיצד נוטלים קואנזים Q10?

קואנזים Q10 נמצא בעיקר בדגים ובשר, אבל הכמויות המצויות במזון נמוכות משמעותית לעומת אלה שניתן לקבל באמצעות תוספי תזונה. ישנם סוגים שונים של תוספי תזונה המכילים קואנזים Q10 בלבד וישנו גם מולטי ויטמין המכיל אותו. המינון המומלץ למבוגרים הינו 30-90 מ”ג ביום, ואולם יש הממליצים על מינונים גבוהים יותר, שיש ליטול באישור רופא. נטילת התוסף במצבים מסוימים מחייבת פיקוח רפואי. כמו כן, לא מומלץ להפסיק את נטילת התכשיר ללא אישור רפואי. כדי לשפר את ספיגתו מומלץ לקחת את התוסף ביחד עם הארוחה.