גודל פונט
נשים

דלקת בנרתיק: תסמינים, גורמים ופתרונות

נשים רבות סובלות מדלקת בנרתיק, הגורמת לגרד ואי נוחות רבה. מהם התסמינים, מדוע תהליך האבחון הוא בעל חשיבות רבה ואיך מטפלים נכון?

זמן קריאה: 3 דקות
דלקת בנרתיק

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. דלקת בנרתיק לרוב נגרמת כתוצאה מזיהום פטרייתי מסוג קנדידה, והיא מהווה אחת מהתלונות השכיחות ביותר המופנות לרופאי נשים
  2. התסמינים האופייניים לדלקת בנרתיק הם גרד, אדמומיות, נפיחות והפרשות
  3. כאשר הדלקת נובעת מזיהום פטרייתי רצוי לטפל בה על ידי שילוב של טיפול תרופתי עם פרוביוטיקה להשבת האיזון בפלורה. דלקת הנובעת מזיהום חיידקי לרוב מטופלת באמצעות אנטיביוטיקה

דלקת בנרתיק היא אחת  הסיבות השכיחות לכך שנשים פונות לגינקולוג, משום שהיא גורמת לאי נוחות ומבוכה בחיי היום-יום. במקרים רבים נשים נוטות להזניח את הבעיה או לחילופין “לאבחן” את עצמן. רצוי להימנע מכך, משום שישנם סוגים שונים של דלקות בנרתיק וכל דלקת מטופלת באופן שונה. כמו כן, דלקת שאינה מטופלת לאורך זמן עלולה להסתבך או להפוך לכרונית.

כיצד מאבחנים דלקת בנרתיק?

בשלב הראשון, אבחון דלקת נרתיקית נעשית על בסיס תלונות המטופלת וזיהוי התסמינים המוכרים המחשידים. לאחר מכן תתבצע בדיקה ואגינלית ותילקח תרבית לבדיקה מיקרוסקופית של דגימה מההפרשה במעבדה, לצורך קביעה האם מדובר בפטריה או בזיהום ממקור חיידקי.

מהם הסוגים העיקריים של דלקת בנרתיק?

1. פטריה בנרתיק

דלקת בנרתיק שמקורה בזיהום פטרייתי מסוג קנדידה (הזן השכיח מכונה קנדידה אלביקנס), סוג של פטריה המצוייה בגוף כחלק מהפלורה הטבעית. כאשר מערכת החיסון נחלשת ומאזן החיידקים העדין של המעיים מופר, למשל עקב שימוש ממושך באנטיביוטיקה או בשל חוסר איזון הורמונאלי, הקנדידה עשויה להתרבות ולעורר שלל תסמינים, הכוללים גרד, אדמומיות, נפיחות והפרשות מרובות שמזכירות גבינת קוטג’ ואינן מדיפות ריח.

הפתרון: ניתן לטפל בפטריה בנרתיק באופן פשוט ויעיל בעזרת תכשירים אנטי פטרייתיים מקומיים וסיסטמיים לרוב גורם להפחתת הקנדידה ומביא לשיפור משמעותי המורגש במהרה. עם זאת, מדובר בטיפול שאינו בהכרח מונע מהבעיה לחזור שוב ושוב. מחקרים אחרונים מצביעים על יעילותה של פרוביוטיקה בשמירה על האיזון החיידקי הטוב בנרתיק ובמניעת הישנות הקנדידה.

2. זיהום חיידקי מסוג טריכומוניאזיס

טריכומוניאזיס הוא זיהום שכיח המועבר באמצעות מגע מיני. זיהום זה נגרם על ידי טפיל (טריכומונס ואגינליס) הנצמד לתאי רירית הנרתיק. תסמינים נפוצים כוללים כאב וגרד סביב הנרתיק ושינויים בהפרשות מהנרתיק. לעתים קשה לאבחן זיהום בטריכומוניאזיס מאחר והתסמינים לא בהכרח מופיעים, וגם כאשר הם מופיעים הם עשויים להידמות לתסמינים אופייניים למגוון מחלות מין אחרות.

הפתרון: לרוב הטיפול המומלץ בדלקת זו הוא באמצעות אנטיביוטיקה הנקראת מטרונידזול, הנחשבת ליעילה מאוד במיגור הטפיל, כאשר חשוב לטפל בו זמנית בשני בני הזוג. במקרים בהם התרופה אינה מתאימה תינתן תרופה חלופית. כמו כן, רצוי להימנע מקיום יחסי מין עד לחלוף הזיהום, כדי למנוע הדבקה חוזרת והישנות. חשוב לציין כי זיהום זה אינו חולף ללא טיפול ובמקרים נדירים אף ייתכנו סיבוכים, כגון פגיעה במחסום הרירי בצוואר הרחם, המסייע במניעת זיהומים במערכת הרבייה הנשית.

3. זיהום חיידקי מסוג וגינוזיס בקטריאלי

דלקות חריפות במיוחד בנרתיק בדרך כלל נובעות מוגינוזיס בקטריאלי, זיהום שנגרם עקב שינוי בהרכב החיידקים בסביבה הטבעית של הנרתיק, ולרוב מתבטא בהפרשה דקה אפורה ובעלת ריח לא נעים. לנשים הסובלות מוגינוזיס בקטריאלי יש כמות מופחתת של חיידקים לקטובצילים, המגנים על רירית הנרתיק ושומרים על חומציות תקינה בנרתיק (PH). למרות שהחיידק אינו מועבר באמצעות מגע מיני, הוא מצוי בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים שמחליפות שותפים מיניים בתדירות גבוהה או כאלה המבצעות שטיפות וגינליות מרובות – הפוגעות בחומציות של הנרתיק. מדובר בזיהום מסוכן שעשוי לגרום לדלקות שונות במערכת המין הנשית ובאגן, כגון אנדומטריטיס, להפלות וללידה מוקדמת.

הפתרון: הטיפול המומלץ כולל שימוש באנטיביוטיקה, כגון מטרונידזול או קלינדמיצין. ניתן ליטול אותה דרך הפה או דרך הנרתיק. טיפול אפשרי ויעיל נוסף הוא שימוש בתכשיר הטינידזול.