גודל פונט
נשים

מה גורם לגרד בפות ובנרתיק? כל הסיבות

זה מציק, גורם לאי נוחות ולא נעלם כל כך מהר: גרד בנרתיק ובפות הינה תופעה נפוצה המהווה אחת מהתלונות העיקריות המופנות לרופאי נשים. מדוע זה קורה ואיך גורמים לזה להפסיק?

זמן קריאה: 4 דקות
גרד בפות ובנרתיק

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. גרד בפות ובנרתיק זוהי תופעה ממנה סובלות נשים רבות ולא תמיד קל להיפטר ממנה.
  2. כשליש מהנשים הפונות לרופא בשל גרד בנרתיק, סובלות מקנדידה. סיבות נוספות לגירוד בפות כוללות אלרגיה, זיהומים והיגיינה לקוייה.
  3. במקרים רבים, טיפול תרופתי בשילוב פרוביוטיקה להשבת האיזון בפלורה מסייע להיפטר מהבעיה.

גרד באיברי המין, או במונח המקצועי PRURITUS VULVAE, הינה תופעה טורדנית שמפריעה לנשים רבות ונגרמת כתוצאה ממגוון סיבות, כגון קנדידה או אלרגיה. לעתים, הגרד עקשן למדי וגורם לנשים סבל רב במשך שנים. לכן, חשוב להבין מה גורם לסימפטום ולטפל באופן מעמיק ומקיף – עד לפתרון הבעיה לצמיתות. טיפול משולב, הכולל טיפול תרופתי להקלה מקומית, פרוביוטיקה להשבת האיזון בפלורה והקפדה על תזונה נכונה, במקרים רבים יסייע להיפטר מהבעיה.

מהם הגורמים המרכזיים לגרד בפות או בנרתיק ואיך מתמודדים איתם

1.זיהום פטרייתי – קנדידה

כשליש מהנשים הפונות לרופא בשל גרד בנרתיק, סובלות מקנדידה, פטריית שמר המצוייה בגוף של כולנו כחלק מהפלורה הטבעית, ולרוב אינה גורמת לשום נזק. כאשר מערכת החיסון נחלשת, מופר מאזן החיידקים העדין של המעיים והקנדידה עשויה להתרבות ולגרום לתופעות לא נעימות, שגרד היא העיקרית מבינהן. תסמינים נוספים כוללים הפרשות לבנות סמיכות, אדמומיות ונפיחות.

אחד מהגורמים העיקריים להיווצרות זיהום פטרייתי הינו שימוש ממושך באנטיביוטיקה, המחסלת גם את ה”חיידקים הטובים” בגוף ומפרה את האיזון הבריא בחיידקי המעיים – שמונע מהפטריה להתרבות. גורמים נוספים שמגבירים את הסיכוי לסבול מקנדידה כוללים נטילת גלולות, חוסר איזון הורמונאלי, טיפולים כימותרפיים ומחלות כרוניות, כגון סכרת.

הפתרון: על מנת לטפל בקנדידה ולמנוע את התרבותה, מומלץ ליטול פרוביוטיקה, שלמעשה גורמת לפעולה ההפוכה מאנטיביוטיקה ותורמת להשבת האיזון בחיידקי המעיים. טיפולים מקומיים וסיסטמיים אפשריים כוללים תכשירים אנטי פטרייתיים, אשר מביאים לשיפור משמעותי המורגש במהרה. כמו כן, יש הטוענים כי תזונה מופחתת סוכרים ופחמימות מסייעת למנוע ואף לטפל בבעיה. היעדר טיפול גורר החמרה במצב ואף הפיכתו לכרוני.

2. אלרגיה

לנשים מסויימות קיימת אלרגיה או רגישות לטמפונים, פדים, גומי הקונדום (לטקס), סבון ותחתונים מחומרים סינטטיים. הרגישות או התגובה האלרגית עלולות להתבטא בתחושת גרד בפות או צריבה והתהוות נפיחות ואדמומיות באזור הפות. תגובה אלרגית לרוב תופיע בסמוך לשימוש באותו מוצר, למשל מיד לאחר החדרת הטמפון, ובמקרה כזה יש להוציאו באופן מיידי.

לעתים, בקרב נשים הסובלות מאלרגיה עונתית תופיע תגובה אלרגית גם בנרתיק – ללא קשר לשימוש בטמפונים המכילים חומרים מלאכותיים או תחתונים מחומרים סינטטיים, ואז הטיפול הרגיל בסימפטומים של האלרגיה עשוי להפחית את הגרד בנרתיק. במקרים נדירים מאוד עלולה להיווצר אלרגיה לנוזל הזרע של הפרטנר. כאשר עולה חשד לכך יש לפנות לייעוץ רפואי.

הפתרון: כאשר עולה חשד לרגישות או לאלרגיה, ראשית כל, רצוי להפסיק את השימוש באותו מוצר שגורם לבעיה ולמצוא תחליפים שעשויים מחומרים טבעיים. למשל, מומלץ להשתמש רק בטמפונים או בפדים העשויים מכותנה ונקיים מחומרי בישום, ובתחתונים העשויים כותנה בלבד. בכל הנוגע לתחתונים, ידוע כי מרככי כביסה מסויימים גורמים לתופעות אלרגיות באזור הפות (ללא קשר לסוג הבד). במקרה כזה יש להחליף את מרכך הכביסה. הטיפול התרופתי שעליו ממליצים מרבית רופאי הנשים, לרוב יכלול אנטיהיסטמינים או תכשירים סטרואידים, בהתאם למקרה.

3. זיהומים ממקור חיידקי

זיהום ממקור חיידקי הוא גורם שכיח להיווצרות גרד בפות. סימפטום אופייני נוסף הינו הפרשה אפרפרה בעלת ריח לא נעים. זיהום חיידקי מקושר לנוכחות של מיקרואורגניזמים פתוגניים כמו טריכומונס, טפיל תוך תאי המועבר במגע מיני או עקב דלקות במערכת המין הנשית הכוללות זיהומים לאחר לידה, ניתוחים והפלות. בניגוד לזיהום ממקור פטרייתי, זיהום חיידקי הוא מדבק למדי ומסוכן יותר: הוא מגביר את הסיכון ללידה מוקדמת ואפילו ל-HIV וסרטן צוואר הרחם.

נשים רבות טועות לחשוב שהגירוד נובע מפטריה, כאשר המקור האמיתי הוא חיידקי, ובעקבות זאת מטפלות בבעיה באופן שגוי. לכן חשוב לגשת לרופא לנשים לצורך אבחון מקצועי.

הפתרון: רוב המקרים של זיהום חיידקי מטופלים באמצעות אנטיביוטיקה, הניתנת דרך הפה, במשחה או בנרות. בנוסף, רצוי לשלב טיפול פרוביוטי, המסייע דרך מתן חיידקים טובים (חיידקים פרוביוטיים) כטיפול מנע לנשים הנוטות לפתח זיהום פטרייתי בעקבות האנטיביוטיקה. כמו כן, שמירה על היגיינה וגינאלית נכונה נחשבת כיעילה מאוד למניעת זיהומים. ניתן לעשות זאת באמצעות החלפה תכופה של תחבושות היגייניות ועוד.

סיבות אפשריות נוספות אך פחות שכיחות לגרד בפות הן מחלות עור כמו דלקת עור, ספחת וליכן סקלרוזוס או סרטן עור וסרטן פות פולשני.

לעתים, מספר גורמים נוכחים במקביל וקביעת הסיבה המדויקת לגרדמורכבת יותר. במקרים אלה, הרופא יבחן את האזור הפגוע וייקח משטחים לבדיקה מיקרוביולוגית. ככלל, רצוי להיות ערניות לגוף, להימנע מלבישת תחתונים הדוקים מדי או שימוש בסבונים וחומרים שאינם מתאימים. במקרה שהבעיה אינה חולפת תוך זמן קצר – יש לגשת לרופא נשים ללא דיחוי.