גודל פונט
ויטמינים ומינרלים

לחץ דם נמוך: מה מרגישים ואיך מטפלים?

אמרו לכם שיש לכם לחץ דם נמוך, אבל אתם לא ממש יודעים מה לעשות עם זה? אז קבלו: למה אתם מרגישים סחרחורת ועייפות, איך אפשר להקל על הסימפטומים, והאם זה מסוכן?

זמן קריאה: 5 דקות
לחץ דם נמוך

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

 1. לחץ דם נמוך נחשב לתופעה לא בעייתית, אך ישנם מצבים של ירידה גדולה מדי בלחץ הדם שעלולים להיות מסוכנים.
 2. התסמינים המרכזיים ללחץ דם נמוך הם: סחרחורת, חולשה, עייפות, דופק מהיר ולא סדיר, טשטוש ראייה ואף עילפון.
 3. לרוב לחץ דם נמוך לא מטופל בתרופות, אך חשוב להתייעץ עם רופא, ובמקביל לאמץ שינויים קטנים באורח החיים והרגלי אכילה נכונים שיקלו על התסמינים.

כשאומרים על מישהו שהוא “סובל מלחץ דם”, לרוב הכוונה היא לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה, כי באופן כללי לחץ דם נמוך נחשב דווקא “בעיה טובה”. אבל מתברר שגם מלחץ דם נמוך (תת לחץ דם) אפשר “לסבול”, ושיש לו תסמינים שיכולים לעיתים לשבש את שגרת החיים, וכן, לחץ דם נמוך מדי יכול גם להיות מסוכן.

מהו לחץ דם נמוך?

לחץ הדם הוא הכוח שמפעיל מחזור הדם על קירות כלי הדם, והוא למעשה אחד הסימנים החיוניים להימצאות חיים בגוף. ערכי לחץ הדם מתבטאים בלחץ דם סיסטולי ודיאסטולי ונמדדים במילימטר כספית.

לחץ הדם הסיסטולי (המספר הגבוה) מייצג את הלחץ בעורקים כששריר הלב מתכווץ ודם נשאב לתוכם. לחץ הדם הדיאסטולי (המספר הנמוך) מייצג את הלחץ בעורקים כששריר הלב בהרפיה, בין ההתכווצויות. לחץ דם תקין הוא 120/80 מילימטר כספית.

לחץ דם מוגדר כלחץ דם נמוך כאשר הוא נמוך מ-90/60, אז זרימת הדם לאיברי הגוף אינה מספקת ותפקודם עלול להיפגע. ירידה בלחץ הדם יכולה להתרחש כאשר נפח הדם יורד או בעקבות התרחבות כלי הדם. לרוב לחץ דם נמוך נחשב לא מסוכן והוא עדיף על לחץ דם גבוה, אך ישנם מצבים שבהם לחץ דם נמוך עלול לגרום לפגיעה באיברים חיוניים, בשל ירידה בכמות החמצן המוזרמת אליהם.

אתלטים, אנשים שמתעמלים באופן קבוע ואנשים ששומרים על משקל גוף אידיאלי ולא מעשנים נוטים להיות בעלי לחץ דם נמוך יותר.

איך תדעו אם אתם סובלים מלחץ דם נמוך – התסמינים

אם אתם סובלים מלחץ דם נמוך לא בהכרח תחושו בתסמינים, אך כאשר כמות הדם הזורמת למוח ולאיברים חיוניים אחרים לא מספקת וכמות החמצן שמגיעה אליהם נמוכה, עלולים להופיע תסמינים דוגמת סחרחורת; שינוי פתאומי וזמני במצב ההכרה ואף עילפון; ראייה מטושטשת; דפיקות לב מהירות או לא סדירות; בלבול; בחילה; רפיון וחולשה כללית; וכאבים בחזה.

אם מדובר בבעיה של תת לחץ דם תנוחתי (אורתוסטטיזם) – לחץ דם נמוך המתרחש בעקבות שינוי בתנוחת הגוף, בעיקר במעבר משכיבה לעמידה – התסמינים יהיו בדרך כלל סחרחורת, חוסר יציבות, לעיתים טשטוש ראייה ואף נפילה ועילפון.  במקרה של לחץ דם נמוך הנובע ממחלת לב, יהיו התסמינים המרכזיים כאבים בחזה, כיוון שלחץ הדם חלש מדי מכדי לספק מספיק דם לעורקים הכליליים (המספקים דם לשריר הלב).

לחץ דם נמוך מאוד, שגורם לזרימת דם לא מספקת לאיברי הגוף, עלול לגרום לשבץ, התקפי לב וכישלון כלייתי. הצורה החמורה ביותר היא הלם.

באופן כללי התסמינים קשים יותר ככל שלחץ הדם יורד במהירות גדולה יותר.

לחץ דם נמוך – למה זה קורה?

הגורמים ללחץ דם נמוך משתנים, ישנם מצבים של לחץ דם נמוך כרוני, ייתכן לחץ דם נמוך אקוטי – כתוצאה מאיבוד דם רב (תאונה, פציעה) – ויכול להיות גם לחץ דם נמוך הנובע ממחלה.

 1. גורמים למצבים קשים ומסכני חיים של לחץ דם נמוך: דימום פנימי או חיצוני חמור או ירידה דרמטית ברמות הנוזלים או הדם עלולים לגרום לצניחה בלחץ הדם ולהלם; אנפילקסיס, תגובה אלרגית קשה לחומרים מסוימים, מזונות, תרופות, לטקס או עקיצות חרקים, גורמת להתרחבות כלי הדם ולירידה חדה בלחץ הדם ולהלם. זהו מצב חירום רפואי הדורש תשומת לב מיידית; זיהום קשה, ספסיס, הוא מצב שבו חיידקים מזיהום בגוף יכולים לפלוש למחזור הדם ונגרמת התרחבות של כלי הדם. גם מצב זה עלול להיות מסוכן; התייבשות – יכולה לנבוע משלשולים והקאות, חום ושימוש יתר במשתנים.
 2. מחלות לב: ברדיקרדיה – קצב לב איטי – בעיות בשסתום הלב, התקף לב ואי ספיקת לב יכולים לגרום ללחץ דם נמוך מאוד, בעיקר משום שהלב אינו יכול לשאוב מספיק דם.
 3. תת לחץ דם תנוחתי (אורטוסטטי): זוהי תופעה של ירידה משמעותית בלחץ הדם במעבר משכיבה לעמידה. לא פעם נגרמת התופעה בעקבות לקיחת תרופות מסוימות שמורידות את לחץ הדם; היא מופיעה גם אצל חולי סוכרת; ולעיתים מעיד תת לחץ דם אורטוסטטי על פגיעה במערכת העצבים האוטונומית.
 4. לחץ דם נמוך לאחר הארוחות: לפעמים לחץ הדם נופל לאחר אכילה, וזה בא לידי ביטוי בסחרחורת ואפילו עילפון. התופעה נפוצה יותר בקרב אנשים מבוגרים, בייחוד אלה הסובלים מסוכרת או פרקינסון.
 5. תרופות: תרופות שונות יכולות לגרום ללחץ דם נמוך, בהן ויאגרה, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות נוגדות דיכאון טריציקליות, משתנים ותרופות למחלת הפרקינסון.
 6. בעיות בוויסות הורמונים: דוגמת פעילות לא תקינה של בלוטת התריס, האחראית על הורמונים המסייעים לשלוט במספר פונקציות, כולל קצב לב ולחץ דם; או בעיה בבלוטת יותרת הכליה, המסדירה את תגובת הלחץ. בעיות בכל אחת מהבלוטות האלה יכולות להוביל לבעיות בלחץ הדם.
 7. הריון: במהלך ההיריון לחץ הדם יכול לרדת בעקבות שינויים בנפח הדם.

קומו בהדרגה, שתו הרבה והוסיפו מלח – הטיפול בלחץ דם נמוך

כאשר מדובר בלחץ דם נמוך ללא סימפטומים או לחץ דם נמוך מתון מאוד, לרוב אין צורך בטיפול. אם לחץ הדם הנמוך נובע מבעיה בסיסית, יש לטפל בבעיה דרך הגורם המקצועי המתמחה. איך מקלים על סימפטומים של לחץ דם נמוך? קבלו המלצות:

 • קומו בהדרגה בעיקר בקימת הבוקר הראשונה. בנוסף לכך, מומלץ לשלב בקימת הבוקר שלכם כמה תנועות שיגבירו את קצב הלב ויזרזו את זרימת הדם, דוגמת מתיחות במיטה לפני הקימה, ותרגילי שילוב רגליים בישיבה ובעמידה.
 • נסו גרביים אלסטיים הגרביים ההדוקים מספקים לחץ נוסף על הרגליים, המסייע לעורר את זרימת הדם ולהגדיל את לחץ הדם.
 • הרימו את ראש המיטה או, לחלופין, הוסיפו כריות. זה מגביר את זרימת הדם בגוף ומקל גם על הקימה מהמיטה.
 • הימנעו מקפאין בלילה והגבילו את צריכת האלכוהול שלכם, זה יסייע לכם למנוע התייבשות, אשר יכולה לגרום ללחץ דם נמוך.
 • אכלו ארוחות קטנות לעתים קרובות והמעיטו בפחמימות, במטרה למנוע ירידה בלחץ הדם לאחר הארוחה.
 • הוסיפו מלח לתזונה שלכם ושתו נוזלים רבים, בעיקר בזמן מזג אוויר חם או מחלה ויראלית, כגון הצטננות או שפעת.
 • הימנעו ממצבים הגורמים להרחבת כלי הדם ולירידה בלחץ הדם, דוגמת עמידה ממושכת במקום אחד או שכיבה ממושכת ללא החלפת תנוחה וחשיפה ממושכת למים חמים, כגון מקלחות חמות וספא.
 • טיפול תרופתי מעט מאוד אנשים מקבלים תרופות מרשם עבור לחץ דם נמוך. התסמינים של לחץ דם נמוך יכולים להיות מטופלים בדרך כלל על ידי ביצוע השינויים הקטנים הנ”ל באורח החיים ותזונה. לרוב, אם בכל זאת נחוצה תרופה, זו תהיה תרופה שמטרתה להרחיב את נפח הדם או להצר את העורקים. אם מדובר בלחץ דם נמוך כתסמין של מחלה כלשהי, יש לטפל בו במסגרת הטיפול הכולל במחלה, דרך הרופא.