גודל פונט
נשים

שבוע 38

תהליך הלידה הוא ארוך, מתיש ותובעני. בן הזוג יכול בהחלט להקל על התהליך ולעזור לך לעבור אותו בצורה קלה יותר. הפעם את צריכה לתת לו לקרוא… העובר שלך שוקל עתה כ-3,100 ק”ג, ואם תהית כמה ק”ג תשילי מעלייך עם הלידה – לפנייך ההסבר

זמן קריאה: 3 דקות

מה עובר עלייך?

הפרשה דמית רירית בשלב זה של ההיריון הינה תופעה נורמלית המרמזת על תחילת לידה ועלולה להיגרם כתוצאה מפתיחת הפקק הרירי שבצוואר הרחם, תופעה זו נקראת bloody show. יחד עם זאת, דימום מחייב בדיקה על מנת לשלול סיבוכים. כך גם ירידת מי שפיר או ירידת תנועות עובר.

תהליך הלידה הוא ארוך, מתיש ותובעני. בן הזוג יכול בהחלט להקל על התהליך ולעזור לך לעבור את זה בצורה קלה יותר. בקיצור, תני לו לקרוא את הדברים הבאים.

מה לעשות בין הצירים? בן הזוג בפעולה
תהליך הלידה הוא ארוך ומתיש. בייחוד בלידה הראשונה, עלול התהליך להתארך ולדרוש כוחות נפש וכוחות פיזיים גדולים מאוד. גם בן הזוג עובר את התהליך, אמנם לא פיזית, אך אין ספק שכאבי הצירים משפיעים גם עליו. שיתוף בן הזוג בעניין יתרום רבות להרגשתך ולהרגשתו. כיצד הוא יכול לסייע?

קודם לכל: עידוד
אין כמו מילה טובה (והרבה), מילות פינוק ואהבה, עידוד ותמיכה נפשיים. התמיכה הזו כבר עושה את מחצית העבודה.

עזרה ב”דברים הקטנים”
אולי הם קטנים אך חשובים מאין כמותם… לסדר את הכרית כך שתהיה בפוזיציה הנוחה, להוריד או להעלות את המיטה, לקרוא לאחות, לקנות לך קרטיב פתאום באמצע הצירים, להביא לך את האייפוד, להזכיר לך מה אמרה האחות, לקרוא למרדים להוסיף לך אפידורל, לקשר לך את אמא שלך בסלולרי… חסר במה לעזור?

עיסוי ועזרה פיזית
אין כמו עיסוי הגב הכואב, עזרה בתרגול נשימות (להזכיר לך מה שלמדתם ביחד בקורס ההכנה ללידה), הפיכתך מהגב לצד, ויש המגדילים לעשות ומעניקים ממש עיסוי מקצועי אותו למדו לקראת התהליך. לקראת סוף הלידה יהיו בני זוג אשר ישתתפו בתהליך ויעזרו למיילדת לכופף את ברכייך.

מה עובר על העובר שלך?

מבחינת העובר הערכת המשקל המשוערת לפי עקומות גדילה של עוברים בישראל הינה סביב 3100 גרם. כמובן שזה רק משקל מוערך, והמשקל משתנה בין עוברים זכרים לעוברות ממין נקבה, (זכרים גדולים יותר) וכן בהתאם לנתונים הגנטיים ועוד.

אוכלים: וחושבים כמה משקל נשיל אחרי הלידה

את מרגישה כבר ממש כבדה, אך מתנחמת ומהרהרת במשקל שירד לאחר הלידה. את אולי חולמת כבר לחזור לג’ינס, אז הנה כמה עדכונים?

הלידה עצמה מפחיתה כ- 6 ק”ג, ובשבועות הראשונים תרדי עוד כ-3-2 ק”ג שרובם הם עודפי הנוזלים שמופרשים מהגוף. את בטח כבר מחשבת כמה ק”ג יישארו לך.

מה שיישאר זה בדרך כלל מאגרי השומן שנצברו במהלך ההיריון, שאמורים בעולם של חסר לספק לאישה המניקה אנרגיה ליצור חלב.

ייתכן שאת מרגישה שאת אוכלת פחות, מתמלאת מהר במהלך הארוחה, יחד עם זאת זכרי שאת גם פעילה פחות, זזה מעט ובעיקר יושבת או שוכבת. מה שמאזן את המשקל.

על פי ההמלצה את יכולה לא לעלות יותר במשקל עד הלידה.

נוטלים: כמעט הסוף, אבל ממשיכים בתוספים

את כבר עייפה, רואה כבר את הלידה מתקרבת, ושואלת האם אפשר להפסיק את התוספים, הרי העובר כבר מוכן ומושלם.

למה זה עוזר: חסרים תזונתיים בברזל, ויטמין D ובאומגה 3 נפוצים אצל האם כתוצאה מהעברה מועדפת לעובר. הם יידרשו לתינוק גם במהלך ההנקה ויגבירו את הסיכון לחסר גדל אצל האם. לכן חשוב להמשיך ליטול אותם לאורך כל ההיריון ובמהלך ההנקה.

מה ההמלצה בהיריון: (לפי נייר עמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה בנושא תוספי תזונה והרגלים בהריון – יולי 2019)

מולטי ויטמין לאישה הרה

תוסף אומגה 3 עשיר ב- DHA

תוסף ברזל – על פי הנחיית רופא

איך לקחת: תוסף ברזל בנפרד משאר התוספים, אפשר על בטן ריקה או עם ארוחה, בהתאם להתקבלות.