גודל פונט
נשים

שבוע 13

מאגרי הברזל בגופך עלולים להידלדל ורופאי נשים רבים ימליצו על תוספת ברזל בנוסף למולטי ויטמין המותאם להריון. העובר שלך ממשיך להתפתח וכבר נראה ממש אנושי. : ומה עושים עם הצרבות? אוכלים מעט ולאט, נמנעים ממזונות שמחריפים את הצרבת ועוד.

זמן קריאה: 2 דקות

מה עובר עלייך?

זהו – מברוק על חציית הטרימסטר הראשון. בזהירות רבה הגעת לתחילת הטרימסטר השני של ההיריון, וההיריון בהחלט ברור וגם נראה ע”י הסביבה הקרובה… אם לא ביצעת את בדיקת השקיפות העורפית זכרי לקבוע תור (זה השבוע האחרון). זכרי כי דרישת הגוף לברזל בהיריון גבוהה ואנמיה היא תופעה שכיחה (ירידת ההמוגלובין לערכים של מתחת ל 10). בעוד שהעובר ככל הנראה יקבל את כמות הברזל שהוא זקוק לה, הרי שמאגרי הברזל בגופך עלולים להידלדל. תזונה נכונה הינה תמיד חשובה.

העובר שלך ממשיך להתפתח ונראה ממש אנושי. קצב הגדילה מואץ כך שבסוף השליש השני אורכו יהיה כמעט כפול. בשלב זה משקלו מגיע ל-25 גרם ואורכו לכ- 7.5 ס”מ. עיניו של העובר עצומות, ושיניו מסתתרות מתחת לחניכיים.

תזונה בהיריון

אוכלים: משהו קטן נגד הצרבת

ייתכן שאת חשה הקלה מסוימת בבחילות הבוקר, אולם את עשויה לגלות בשבועות הקרובים כי את סובלת יותר מצרבות. תחושה זו נגרמת בשל עלייה ברמת הורמון הפרוגסטרון במהלך ההיריון, הגורם להרפיה של השסתום שבין הקיבה והוושט. הדבר מאפשר לחומצות הקיבה לעלות לוושט ולגרום לצרבת שאת חשה. זה יעבור בדרך כלל בקרוב אך יחזור בשבועות המתקדמים של ההריון.

אז איך מקלים על הצרבות. זוכרת את הטיפים התזונתיים נגד בחילות? זה די דומה ואת כבר מתורגלת:

  • אכלי מנות קטנות לעתים קרובות, כלומר העדיפי 3 ארוחות עיקריות מוקטנות וביניהן עוד 3-2 ארוחות ביניים.
  • אכלי לאט ולעסי היטב – תמיד נכון ויותר בריא.
  • הפרידי בין שתייה ואכילה, בכך תקטיני את נפח הארוחה – אולם שימי לב לא להקטין בכך את סך השתייה היומית.
  • בדקי מה גורם לך יותר צרבת: ירקות/פירות טריים או מיצים, תבלינים חריפים, מזון שמן ומטוגן, ופשוט המעיטי בהם או הימנעי מהם.
  • הקדימי לאכול את ארוחת הערב, בייחוד אם את סובלת באופן קשה יותר מצרבות בלילה.
  • הימנעי ממזונות המרפים את השסתום של הקיבה כמו מנטה, נענע וקפאין (שעליו נדבר בהמשך).
  • ונשמי לרווחה, במרבית המקרים זה יעבור בשבועות הקרובים.