גודל פונט
ויטמינים ומינרלים

אל תוותרו עליו: כל הסיבות לצרוך ויטמין B1

תיאמין או ויטמין B1 – לא חשוב איך תקראו לו, העיקר שתוודאו שאתם צורכים אותו. למה ויטמין B1 כל כך חשוב, מהם התסמינים לחוסר בויטמין הזה ואיפה תמצאו אותו בתזונה?

זמן קריאה: 4 דקות
ויטמין b1

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

 1. חוסר בויטמין B1, תיאמין, גרם בעבר למגפות הברי ברי, שתקפו אנשים שניזונו לאורך תקופות ארוכות ממזון שלא כלל תיאמין.
 2. חוסר תיאבון, עצבנות, עייפות ורפלקסים משובשים הם תסמינים של חוסר בויטמין B1.
 3. דגנים מלאים, שמרים, קטניות ובשר הם מקורות טובים לויטמין B1. אפשר לצרוך תיאמין גם בתוסף תזונה, כחלק מקומפלקס ויטמיני B.

נכון, הוא רק אחד מתוך שמונה, אבל הוא חשוב לא פחות מכל חבריו לקומפלקס. ויטמין B1, הידוע גם בשם תיאמין, הוא אחד משמונת ויטמיני B שביחד מהווים את קומפלקס ויטמין B – ויטמינים מסיסים במים המשתתפים בתגובות כימיות רבות בגוף. בלי ויטמין B1 הגוף שלכם עלול להיכנס למצוקה גדולה, ועל כך יעידו מגפות הברי ברי, שתקפו בעבר ימאים שניזונו מדגנים מקולפים, שהיו נטולי תיאמין. אז אם אתם אוהבים דגנים מלאים, זה מצוין, ואם עדיין לא הכנסתם אותם לתפריט – עכשיו זה זמן ממש טוב. הנה, תקראו למה.

למה התיאמין (ויטמין B1) חשוב?

התיאמין פועל כמעט בכל תאי הגוף, ויש לו תפקיד חשוב בהפיכת מזון לאנרגיה. הוא מסייע במניעת סיבוכים במערכת העצבים, במוח, בשרירים, בלב, בבטן ובמעיים והוא מעורב בזרימת האלקטרוליטים אל תאי השריר והעצב ומחוצה להם. מכיוון שגוף האדם אינו מסוגל לייצר תיאמין, יש לצרוך אותו באמצעות מזונות עשירים בתיאמין, כמו דגנים מלאים, בשר ואגוזים. מחסור בתאמין הוא די נדיר במדינות מפותחות, אולם קיימים גורמים שונים שעשויים להעלות את הסיכון לחוסר, בהם: אלכוהוליזם, סוכרת, גיל מבוגר, ניתוח בריאטרי, טיפולי דיאליזה, שימוש במשתן במינון גבוה ואיידס. תזונה לקויה ודלה בויטמין B1 יכולה גם היא להביא למחסור חמור בויטמין.

בעבר נקשר חוסר בויטמין B1 במחלת הברי ברי, המערבת הפרעות בלב, בעצבים ובמערכת העיכול. בפרשת רמדיה, שבה מתו חמישה תינוקות ותינוקות נוספים נפגעו, התברר שהסיבה לכך הייתה חוסר גדול בויטמין B1 בתרכובת המזון של החברה על בסיס סויה.

איך מזהים חוסר בויטמין B1?

התסמינים של מחסור בויטמין B1 יכולים להיות קלים ולכן לא פעם אנשים אינם מזהים שהוא חסר, אבל אם אתם סובלים מהתסמינים הבאים, כדאי שתבדקו מה מצב ה-B1 שלכם.

 1. איבוד תיאבון ותחושת שובע הם מהתסמינים המוקדמים הנפוצים של מחסור בתיאמין, כמו שמראה המחקר הזה. התיאמין ממלא תפקיד חשוב בוויסות השובע, דבר שמסייע בשליטה על “מרכז השובע” הממוקם בהיפותלמוס של המוח, אולם כאשר נוצר חוסר בתיאמין, הפעולה התקינה של מרכז השובע משתנה, והגוף חש שובע גם כשהוא לא באמת שבע. אובדן התיאבון יכול להוביל גם לאנורקסיה.
 2. עצבנות תכופה ומצב רוח רגזני הם תסמין מוקדם נוסף למחסור בתיאמין. העצבנות יכולה להגיע תוך ימים או שבועות של מחסור, והיא תועדה בייחוד במקרים שבהם היו מעורבים תינוקות שסבלו מברי ברי.
 3. עייפות פתאומית, ירידה קלה באנרגיה או אפילו תשישות קיצונית נקשרות גם כן למחסור בתיאמין, והן יכולות להתרחש בהדרגה או בפתאומית, תלוי בחומרת המחסור. לצערנו, מכיוון שעייפות היא תסמין שיש לו מספר רב של סיבות אפשריות, יש נטייה להתעלם ממנו בדרך כלל כסימן למחסור בתיאמין.
 4. שיבושים ושינויים ברפלקסים יכולים להיווצר בעקבות השפעת המחסור בתיאמין על העצבים המוטוריים. לעיתים קרובות אפשר לראות ירידה ברפלקסים של הברך, הקרסול והשריר התלת ראשי, וככל שמתקדם המחסור ייראו השפעות גם על יכולת ההליכה.
 5. עקצוצים, צריבה או תחושת “סיכות ומחטים” בגפיים העליונות והתחתונות הם תסמין נוסף שיכול להעיד על מחסור בתיאמין, כיוון שהעצבים ההיקפיים המגיעים לזרועות ולרגליים נשענים במידה רבה על פעולת התיאמין.
 6. חולשת שרירים שנמשכת לאורך זמן עלולה להצביע גם היא על מחסור בתיאמין. באופן כללי, חולשת שרירים כללית כלל אינה נדירה, ולעתים קרובות קשה לקבוע את הגורם לה. עם זאת, חולשת שרירים מתמשכת וארוכת שנים ללא סיבה ברורה עשויה להיות סימן למחסור בתיאמין.
 7. ראייה מטושטשת היא תסמין שיכול להתפתח כתוצאה ממחסור חמור בתיאמין שגורם נזק לעצב הראייה. מקרים מתועדים קישרו ראייה מטושטשת ואובדן ראייה למחסור חמור בתיאמין, והראו כי הראייה של החולים השתפרה משמעותית לאחר השלמת התיאמין.
 8. האטה בקצב הלב המלווה בעייפות וסחרחורת, יכולה גם היא להיגרם בעקבות ירידה ברמות התיאמין בגוף. קצב לב איטי בצורה חריגה כתוצאה ממחסור בתאמין עלול לגרום לעייפות מוגברת, סחרחורת ולסיכון גדול יותר להתעלפות.
 9. קוצר נשימה בייחוד במאמץ, הנובע מהעובדה שמחסור בתיאמין יכול להשפיע על תפקוד הלב. חשוב לציין כי לקוצר נשימה יכולים להיות גורמים רבים, כך שתסמין זה לבדו בדרך כלל אינו מצביע בהכרח על מחסור בתיאמין.
 10. מחקרים רבים קישרו בין מחסור בתיאמין והזיות, מצב שמביא לבלבול, אובדן זיכרון, מודעות מופחתת וחוסר יכולת לחשוב בצורה ברורה. במקרים חמורים, מחסור בתאמין עלול לגרום לתסמונת ורניקה-קורסקוף, הפוגעת לרוב באנשים הסובלים מאלכוהוליזם כרוני.

איך תצרכו את הויטמין B1 שלכם?

לשמחתנו, ישנן דרכים טבעיות רבות להוסיף מזון עשיר בתיאמין לתזונה היומיומית. מקורות המזון הטובים לתיאמין כוללים דגנים מלאים (אורז מלא, קמח מלא, קוואקר), בקר, כבד, אגוזים, תפוזים, ביצים, זרעים, קטניות, אפונה ושמרים. וישנם גם מוצרים רבים המועשרים בתיאמין, בהם דגני בוקר, לחם, אורז ופסטה.

ואם אתם רוצים להיות בטוחים שאתם מקבלים את ה-B1 שלכם באופן קבוע, אתם יכולים לצרוך אותו בתוסף תזונה – כחלק מקומפלקס ויטמין B, שכולל בתוכו שמונה ויטמיני B, שכולם חיוניים לתפקודים רבים ושונים בגוף.