גודל פונט

עלייה במשקל בהריון במצב של השמנה: מה חדש ומה מומלץ?

זמן קריאה: 1 דקות

 

השמנה היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר בתחום המיילדות אשר משפיעה גם על האם וגם על התינוק.1 לפי נתוני סקר מב”ת 2016-2014, כ-31% מהנשים בנות 44-18 בישראל הן עם עודף משקל או עם השמנה,2 כך שאפשר להעריך שקרוב לשליש מהנשים בישראל נכנסות להריון בדרגת משקל שאינה מיטבית. בטווח הקצר השמנה מגבירה את הסיכון לתופעות הבאות: סוכרת הריון, רעלת הריון, הפרעות לחץ דם של הריון, לידה בניתוח קיסרי, לידת תינוק במשקל גבוה לגיל ההריון (LGA). כמו כן עלייה עודפת במשקל במהלך ההריון עלולה לגרום לעודף המשקל להישאר גם לאחר הלידה. בטווח הארוך השמנה בהריון מגבירה את הסיכון לסוכרת סוג 2 ולמחלות לב וכלי דם אצל האם ולהשמנה ולמחלות קרדיו-מטבוליות אצל הילד בעתיד.3

ההמלצות לעלייה במשקל בהריון לנשים עם השמנה

בשנת 2009 פרסם ה-IOM (המכון האמריקאי לרפואה, כיום האקדמיה הלאומית לרפואה) המלצות לעלייה במשקל בהריון, שהחליפו את ההמלצות משנת 1990, לאור העלייה בשיעורי ההשמנה בארצות הברית. על פי המלצות אלה, נשים שה-BMI שלהן לפני ההריון היה 30 ומעלה צריכות לעלות בהריון סה”כ 9-5 ק”ג.4 מאז פורסמו ההמלצות, התעוררה ביקורת על היעדר המלצות ספציפיות עבור דרגות ההשמנה השונות, והאיגוד האמריקאי למיילדות וגינקולוגיה (ACOG) אף פרסם נייר דעה שלפיו ההמלצות עבור נשים עם השמנה גבוהות מדי.5

האם כדאי לנשים עם השמנה לעלות פחות מההמלצות?

סקירה סיסטמטית ומטא-אנליזה שפורסמה בשנת 2015 הראתה שירידה במשקל בהריון אצל נשים עם השמנה הייתה קשורה בסיכון נמוך יותר ל-LGA, למקרוזומיה ולניתוח קיסרי, אך גם בסיכון מוגבר לתינוק קטן לגיל ההריון (SGA) ולמשקל לידה נמוך. נוסף לכך הירידה במשקל לא היתה קשורה להפחתה בסיכון לסוכרת הריון או לרעלת הריון.6
ממצאי מחקר שנבדקו בו 12 מיליון רשומות לידה בין השנים 2016-2014 מתוך מסד הנתונים הסטטיסטי של ארצות הברית: נשים בכל דרגות ההשמנה, שעלו פחות מ-5 ק”ג במשך ההריון, אומנם היו עם סיכונים מופחתים לכמה סיבוכי הריון כמו יתר לחץ דם, זירוז לידה ולידה בקיסרי, לעומת נשים שעלו לפי המלצות ה-IOM, אך היו גם עם סיכונים מוגברים למשקלי לידה נמוכים של התינוקות.7 ייתכן שעלייה בקצב נמוך יותר בשליש השלישי תפחית את הסיכון ל-LGA.8 בחתך המחקר נבדקו נתונים של למעלה מ-600 אלף נשים ונמצא שירידה במשקל בהריון או עלייה מתחת ל-5 ק”ג עבור כל דרגות ההשמנה, הפחיתו משמעותית את הסיכון ללידה בקיסרי ולתינוקות LGA אך הגבירו את הסיכון לתינוקות SGA. בגלל הדפוס הזהה בכל דרגות ההשמנה, גם מחקר זה תומך בהמלצה אחידה של עלייה במשקל לנשים עם השמנה ללא קשר לדרגת ההשמנה שלהן.9

האם התערבויות למזעור העלייה במשקל עוזרת לנשים עם השמנה?

מכיוון שרוב הנשים עם השמנה עולות מעל ל-9 ק”ג,3,9 במחקרים אקראיים מבוקרים רבים נבדק אם שינוי תזונה ופעילות גופנית מסייעים בשיפור העלייה במשקל ובתוצאות ההריון.1,10,11 במחקרים אלה נמצא שההתערבויות הצליחו להפחית את העלייה במשקל ב-2-1 ק”ג לעומת קבוצות הביקורת, וכן להפחית את אחוז הנשים שעולות במשקל מעבר להמלצות, אך באף אחת מהן לא הייתה הפחתה של הסיבוכים הקשורים בהשמנה אצל האם והתינוק. ממצאי מחקר שפורסם השנה12 הצביעו על הצלחה של התערבות בטלרפואה שהביאה לאחוז נמוך יותר של נשים שעלו מעבר להמלצות, להפחתה ביושבנות ולהפחתה בסמנים של תנגודת לאינסולין וריכוזי לפטין בסרום. עם זאת גם כאן לא היו הבדלים בין קבוצת הניסוי לביקורת בסיכון לסיבוכי ההריון.

מסקנות החוקרים במחקרים השונים הן שההתערבות באורח החיים צריכה להתחיל לפני ההריון כדי לשפר את תוצאות ההריון.1 גם ירידה של 5% במשקל מספיקה כדי ליצור שיפור מטבולי אצל נשים שאינן בהריון.13 ההמלצות החדשות של קווי ההנחיה התזונתיים לאמריקאים מצאו קשר בין דפוסי תזונה עשירים בירקות, פירות, אגוזים, קטניות ודגים ודלים בסוכר מוסף, בשר אדום ובשר מעובד ובין סיכון נמוך יותר לעליה עודפת במשקל בהריון3 וקוראות לצרוך דפוסי תזונה כאלה.

לסיכום

השמנה בהריון מעלה את הסיכון לסיבוכים שונים לאם ולעובר. עם זאת הספרות המדעית אינה תומכת בינתיים בעלייה מתחת להמלצות ה-IOM. מכיוון שרוב הנשים עם השמנה עולות מעבר להמלצות, חשוב לדאוג שהנשים יעלו במשקל בטווח המומלץ, וכדאי לחשוב על דרכים לשיפור דפוסי התזונה ולהפחתת ההשמנה עוד לפני ההריון, לפני שהיחידה עובר–שליה תיחשף לסביבה מטבולית לא אופטימלית.1

מקורות:

References:

1. Catalano, P. M. & Shankar, K. Obesity and pregnancy: Mechanisms of short term and long term adverse consequences for mother and child. BMJ (Online) 356, (2017).
2. המרכז הלאומי לבקרת מחלות (מלב"ם) חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע. ומחקר משרד הבריאות. סקר רב מב"ת מבוגרים סקר לאומי שני בנושא מצב הבריאות והתזונה בבני 18-64. משרד הבריאות (2019). Available at: https://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Mabat_adults_2014_2016_383.pdf. (Accessed: 16th August 2020)
3. Guidelines Advisory Committee, D. Scientific Report of the 2020 Dietary Guidelines Advisory Committee Advisory Report to the Secretary of Agriculture and Secretary of Health and Human Services.
4. Guidlines, R. K. I. of medicine (US) and N. R. C. (US) C. to R. I. P. W. Weight gain during pregnancy: reexamining the guidelines. Weight gain during pregnancy: Reexamining the guidelines (2009). doi:10.17226/12584
5. Committee opinion No. 548: Weight gain during pregnancy. Obstetrics and Gynecology 121, 210–212 (2013).
6. Kapadia, M. Z. et al. Weight Loss Instead of Weight Gain within the Guidelines in Obese Women during Pregnancy: A Systematic Review and Meta-Analyses of Maternal and Infant Outcomes. PLoS One 10, e0132650 (2015).
7. Thompson, A. M. & Thompson, J. A. An evaluation of whether a gestational weight gain of 5 to 9 kg for obese women optimizes maternal and neonatal health risks. BMC Pregnancy Childbirth 19, 126 (2019).
8. Feghali, M. N. et al. Timing of gestational weight gain and adverse perinatal outcomes in overweight and obese women. Obstet. Gynecol. 133, 962–970 (2019).
9. Salmon, C., Sauve, R. S., LeJour, C., Fenton, T. & Metcalfe, A. A single gestational weight gain recommendation is possible for all classes of pregnant women with obesity. Obes. Res. Clin. Pract. 14, 66–72 (2020).
10. Peaceman, A. M. et al. Lifestyle Interventions Limit Gestational Weight Gain in Women with Overweight or Obesity: LIFE-Moms Prospective Meta-Analysis. Obesity 26, 1396–1404 (2018).
11. Champion, M. L. & Harper, L. M. Gestational Weight Gain: Update on Outcomes and Interventions. Curr. Diab. Rep. 20, 1–10 (2020).
12. Ferrara, A. et al. A telehealth lifestyle intervention to reduce excess gestational weight gain in pregnant women with overweight or obesity (GLOW): a randomised, parallel-group, controlled trial. Lancet Diabetes Endocrinol. 8, 490–500 (2020).
13. Magkos, F. et al. Effects of Moderate and Subsequent Progressive Weight Loss on Metabolic Function and Adipose Tissue Biology in Humans with Obesity. Cell Metab. 23, 591–601 (2016).

ברוכים הבאים לאזור הקהל המקצועי של אלטמן

המידע והתכנים באזור חינם, אך מיועדים לשימוש מקצועי בלבד ולכן נדרשת להזדהות כאנשי מקצועות הרפואה לגשת אליהם.
נתוני המחקר המובאים הינם תקציר המחקרים המלאים, אשר יימסרו במידת הצורך לרופאים, רוקחים ודיאטניים.
האמירות באתר לא נועדו להתוות שימוש בתוספי תזונה למצבים רפואיים.
אין לשכפל, להדפיס או להעתיק כל תוכן או חלק ממנו.

קישור לאיפוס סיסמה נשלח לדוא"ל.