גודל פונט

מקורות מידע לאיתור אינטראקציות בין תוספי תזונה לתרופות – עדכונים מהשטח

זמן קריאה: 1 דקות

בינה מלאכותית לבדיקת אינטראקציות בין תוספי תזונה לתרופות

טכנולוגיית הבינה המלאכותית נוכחת יותר ויותר בחיי היום יום של כולנו למטרות ושימושים שונים. בתחום של מנועי החיפוש ואיתור המידע  אפשר למצוא כלים רבים המבוססים על טכנולוגיה זו, שמשנה אט אט את צורת החיפוש שהיינו רגילים לה עד היום.

מנוע החיפוש Semantic Scholar נועד לאיתור מידע מדעי וכיום הוא אחד ממנועי החיפוש המובילים המבוססים על בינה מלאכותית [1]. מנוע זה הושק לראשונה בשנת 2015 על ידי מכון אלן לבינה מלאכותית. מכון אלן נוסד על ידי פול אלן, שותפו של ביל גייטס להקמת מייקרוסופט. בראש המכון עומד פרופ’ אורן עציוני, חוקר ויזם בתחום הבינה המלאכותית.

השימוש ב-Semantic Scholar הוא חופשי ללא עלות. בתחילת דרכו מנוע החיפוש הכיל כשלושה מיליון מאמרים, בעיקר בתחומי המחשבים וחקר המוח. כיום הוא מכסה מעל 180 מיליון מאמרים בכל תחומי המחקר. נוסף לאיתור מאמרים באמצעות מנוע החיפוש, מוצעת במנוע החיפוש Semantic Scholar גם מעטפת מידע הכוללת מחקרים קליניים, מצגות, חדשות, בלוגים וסרטונים הקשורים למאמרים שעלו בתוצאות החיפוש. אם קיים ברשת עותק של המאמר המלא בצורה חופשית וחוקית, יופיע קישור אליו ברשומה. כלי ייחודי נוסף שמציע מנוע החיפוש הוא יצירת Research Feeds מותאמים אישית. מכל מאמר שמופיע במאגר ניתן ליצור Feed שיכיל מאמרים הדומים למאמר המקורי שנבחר. ליד כל מאמר שיופיע ב–Feed אפשר לסמן אם הוא מתאים לנושא שהתכוונו או לא, וכך ה–Feed יתאים את עצמו לפי הבחירות שלנו. למעשה אנחנו ‘מלמדים’ את המחשב מה אנחנו מחפשים, והוא משנה את האלגוריתם שלו בהתאם.

supp.ai – כלי מבוסס בינה מלאכותית לאיתור אינטראקציות בין תוספי תזונה ותרופות

צוות של Semantic Scholar פיתח כלי ייחודי וחשוב – supp.ai, המוקדש לאיתור אינטראקציות בין תוספי תזונה לתרופות. כלי זה מאתר מאמרים העוסקים באינטראקציות אפשריות מבין המאמרים המכוסים על ידו באמצעות טכנולוגיית הבינה המלאכותית. נכון להיום מכסה המאגר מידע על יותר מ–2,000 תוספי תזונה ו–2,500 תרופות.

הגישה לכלי איתור האינטראקציות נמצאת בקישורים בתחתית דף הבית של Semantic Scholar. בחלונית החיפוש יש להקליד את שם התרופה או תוסף התזונה שעליו מעוניינים לקבל מידע. בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של תוספי התזונה או התרופות שנמצא מידע על אינטראקציה אפשרית בינם לבין נושא החיפוש. כל תוצאה כוללת מידע כללי על התרופה או תוסף התזונה, ורשימת המאמרים שבהם נמצא מידע על אינטראקציה אפשרית עם סימון המיקום במאמר שבו מופיע אזכור זה. בדומה ל-Semantic Scholar, גם השימוש ב-supp.ai הוא חופשי.

מקורות:

References:

1. S. Fricke, “Semantic Scholar,” J. Med. Libr. Assoc., vol. 106, pp. 145–147, 2018.

ברוכים הבאים לאזור הקהל המקצועי של אלטמן

המידע והתכנים באזור חינם, אך מיועדים לשימוש מקצועי בלבד ולכן נדרשת להזדהות כאנשי מקצועות הרפואה לגשת אליהם.
נתוני המחקר המובאים הינם תקציר המחקרים המלאים, אשר יימסרו במידת הצורך לרופאים, רוקחים ודיאטניים.
האמירות באתר לא נועדו להתוות שימוש בתוספי תזונה למצבים רפואיים.
אין לשכפל, להדפיס או להעתיק כל תוכן או חלק ממנו.

קישור לאיפוס סיסמה נשלח לדוא"ל.