גודל פונט
מפרקים, תנועה וספורט

עצות זהב לגיל הזהב

אומרים ש”שישים זה החמישים החדש” וכשיוצאים לפנסיה מגיע “הגיל שאפשר להתחיל”. לא פלא שדווקא בגיל השלישי מגלים פתאום שהעולם מלא בהפתעות: מטיולים מסביב לעולם, דרך ספורט ותחביבים, ועד התנדבות במגוון תחומים

זמן קריאה: 3 דקות

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. פעילות גופנית חיונית בכל גיל ואין שום סיבה להפסיק אותה בגיל השלישי.
  2. גברים ונשים עלולים להיפגע בגיל השלישי ממחלת דלדול העצם, לכן חשוב מאוד להעלות את רמת ויטמין D בגוף ע"י חשיפה לשמש או נטילה של תוסף.
  3. תכשירי סויה יכולים לסייע לנשים להקל על תופעת גלי החום המתרחשת בגיל המעבר.

בכל עשור עולה תוחלת החיים בעולם המערבי, בזכות עלייה ברמת התברואה, התזונה, שירותי הבריאות, ובהתנהגות מקדמת בריאות. היום אנחנו זוכים לחיסונים, תרופות, תוספי מזון איכותיים יותר, אנחנו הרבה יותר מודעים לכך שהבריאות תלויה גם בהתנהגות שלנו ולא רק בתרופות שאנו לוקחים: אנו מעשנים פחות, עושים יותר ספורט ואוכלים יותר נכון.

אז מה כדאי לבני הגיל השלישי להחזיק בארון התרופות ללא מרשם רופא?

עוברות בהצלחה את גיל המעבר

עם הכניסה לגיל המעבר- לאחר הפסקת המחזור החודשי, נשים רבות מתלוננות על תופעות מטרידות – מגלי חום ועד דלקות חוזרות בנרתיק.

*מה אפשר לקחת?

למניעת גלי החום ההמלצה היא לנסות להקל על התופעות בעזרת תכשירי סויה, המכילים איזופלאבונים (חומרים הדומים מעט להורמון העיקרי החסר)

להקלה על דלקות בנרתיק: קיים מגוון של תכשירים פרוביוטיים המיועדים לאיזון הרכב החיידקים בנרתיק ולטיפול בגרד, באי נוחות ובריחות לא נעימים.

איך לשמור על עוצמת העצמות

נשים וגברים בגיל המעבר, עלולים להיפגע בגיל השלישי ממחלת דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס) שנגרמת בגלל פגיעה במשק הסידן. משום כך, קצובות הסידן המומלצות לאחר גיל המעבר הן גבוהות יותר וקשה מאד להשיג אותן באמצעות תזונה בלבד.

*מה אפשר לקחת?

תוסף סידן או מולטי-ויטמין המכיל כמויות גבוהות של סידן, בהתייעצות עם רופא או דיאטנית כמובן. כמו כן, חשוב מאד להעלות את רמת ויטמין D בגוף, על ידי חשיפה מבוקרת לשמש או על ידי נטילה של תוסף.

נשארים פעילים עד 120

כידוע, פעילות גופנית חיונית בכל גיל ואין שום סיבה להפסיק אותה בגיל השלישי.

להיפך, חשוב להתחיל להתעמל אם עדיין לא התנסיתם בכך. פעילות גופנית מסייעת לשמירה על החיונית ועל הבריאות באופן כללי, מונעת מחלות, משפרת את מצב הרוח ועוזרת לשמור על משקל תקין. רק מה, לעתים הברכיים ומפרקים נוספים מאותתים לנו שצריך לדעת מתי לנוח או להפחית עומס. על פי המחקרים, כ-50% מבני החמישים ומעלה יסבלו מדרגה זו או אחרת של שחיקת סחוס, מתברר כי נשים סובלות פי 2 מגברים.

*מה אפשר לקחת?

מחקרים מצביעים על כך שישנם תוספי תזונה שמסייעים בהפחתת כאבים ומאטים את קצב התקדמות הפגיעה במפרקים. הרכיבים המקובלים כיום בתוספי התזונה הם גלוקוזמין, אחד מאבני הבניין של הסחוסים, וכן אפלפין – מיצוי חדש ופטנטי של שרף המופק מצמח בשם בוסווליה (לבונה) המכיל חומרים יחודיים המסייעים לבעיה

מה הכאב מנסה לומר לנו

הגב שנתפס לעתים קרובות יותר, הרגליים שמתעייפות והשרירים שמתכווצים. אין מה לעשות: בגיל השלישי הגוף מגיב בצורה שונה, ולעתים קרובות התוצאה היא כאבים. לעיתים אנו יודעים מתי “זה יחלוף מעצמו” ומתי הדבר מעיד על משהו רציני המצריך בדיקה של רופא. אבל מי אמר שבינתיים חייבים לסבול?

*מה אפשר לקחת?

תכשירים הומיאופתיים, כמו טראומיל, מתאימים לעיסוי, למריחה ולהרגשה טובה במצב של כאבי שרירים או חבלות “יבשות” כמו נקע בקרסול, כאבי כתף, גב תחתון, צוואר או ברכיים.

זהירות, התנגשות:

אם אתם נוטלים תרופות על בסיס קבוע, לטיפול במחלות ידועות או במצבי רפואיים המחייבים השגחה, כגון יתר לחץ דם, פרופיל לקוי של שומני הדם או רמת סוכר גבוהה, התייעצו עם הרופא המטפל אודות אפשרויות הטיפול הטבעיות והמשלימות המקובלות עליו, וודאו שלא קיימת התנגשות בין התרופות לתוספי התזונה שאתם נוטלים.

נאחל לכולנו שרק נמשיך ליהנות מהחיים ולהיות בריאים!

*המידע בכתבה שלעיל מהווה המלצות מניעה בלבד ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. בכל מקרה יש להיוועץ בגורם רפואי מוסמך לצורך אבחון והתאמת טיפול.