גודל פונט
נשים

האם כדאי לך לבצע עיסוי של הפרינאום?

מהו הפרינאום, מדוע ממליצים לעסות אותו, האם זו שיטה יעילה ואיך עושים זאת? המיילדת ורד דלאל מסבירה ומייעצת

זמן קריאה: 3 דקות
עיסוי פרינאום

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. הפרינאום (חיץ הנקביים) הוא פיסת עור המפרידה בין פי הטבעת לפתח הנרתיק וצפויה להימתח במהלך הלידה
  2. נשים רבות חוששות מהיווצרות קרעים או מביצוע חתכים בפרינאום במהלך הלידה. עיסוי של הפרינאום נועד כדי למנוע את אלה
  3. ההמלצה היא להתחיל לבצע את העיסוי בשבוע ה-35 להריון כדי למתוח בצורה הדרגתית את הפרינאום ולהכינו לקראת הלידה

האם ניתן למנוע קרעים וחתכים בלידה ואת הצורך בתפרים לאחריה? זו שאלה שמטרידה כמעט כל אישה בהריון. נשים חוששות, וזה לגמרי מובן, מפני הכאב שבביצוע חתך על ידי המיילדת או חלילה מקרעים שעלולים גם לגרום לנזקים בלתי הפיכים. חשש נוסף שקיים הוא מפני הצורך בתפרים במקום הכי אינטימי שיש. כדי למנוע את אלה, מקובל להציע לנשים בהריון לבצע עיסוי של הפרינאום, באופן עצמי או על ידי בן/ת הזוג.

מהו הפרינאום?

הפרינאום, שנקרא בעברית חיץ הנקביים, הוא פיסת עור גמישה שמפרידה בין פי הטבעת לפתח הנרתיק. הפרינאום עובר מתיחה חזקה במהלך הלידה כשראש התינוק מבצבץ החוצה. למעשה, העיסוי הטוב ביותר של הפרינאום מתרחש בשלבים האחרונים של הלידה. כאשר התינוק מתקדם בתעלת הלידה, הוא מותח את הפרינאום, ואז נסוג, ושוב מתקדם בכל ציר נוסף מעט יותר. יש בכך גם חיזוק של אמון היולדת בעצמה ובגופה.

 

מהי המטרה בעיסוי הפרינאום?

מטרתו של העיסוי היא להגמיש את הפרינאום לפני שהתינוק יוצא. כמיילדת, אני סבורה כי עיסוי פרינאום זו ההכנה הטובה ביותר ליולדת מבחינה מנטלית ורגשית, משום שהיא מאפשרת תחושה מקדימה מה יקרה כשראש התינוק יגיח סוף סוף החוצה.

אני ממליצה להביא שמן ולהפנות את תשומת ליבה של המיילדת לכך שעשית עיסוי של הפרינאום ושאת מעדיפה שלא יבצעו בך חתך, במידת האפשר. לאור המחקרים הרבים שבוצעו, ברור שחתך שמבוצע מראש אינו מונע קרעים בלידה, אינו מגן על ראש התינוק ואינו מגן על רצפת האגן. המסקנה היא, שלא ניתן לדעת מראש מי תסבול מקרעים ולכן אין צורך בפעולת חיתוך מקדימה. יחד עם זאת, ישנם מחקרים רבים המוכיחים הבדלים בגמישות הפרינאום אצל נשים שבצעו עיסוי.

כיצד מבצעים עיסוי של הפרינאום?

כדאי להתחיל להתנסות בכך לקראת השבוע ה-35. כדאי גם להתחיל בעיסוי אחרי מקלחת, כשהעור שלך רך וחמים, וכשאת ובן/ת זוגך נינוחים. לפני העיסוי מומלץ להכין שמן שקדים, וכן לרוקן את השלפוחית. דאגי שהאווירה תהיה נעימה, ושאת תרגישי רפויה. חשוב שמי שמבצע את העיסוי יגזור ציפורניים וירחץ היטב את הידיים לפני, ושי/תהיה קשוב/ה אליך. התנוחה המומלצת לעיסוי על ידי בן/ת הזוג הוא כשאת שוכבת-יושבת נשענת על כריות ורגליך מפושקות.

מבצעים את העיסוי בעזרת שתי האצבעות המורות. מחדירים את האצבעות כ-2-3 סנטימטר לתוך פתח הנרתיק. מותחים בעדינות את שולי הנרתיק כלפי פי הטבעת וכלפי הצדדים, כדקה. משחררים את המתיחה וחוזרים על הפעולה מספר פעמים. את יכולה לבצע את העיסוי בעצמך, כשאת יושבת על קצה המיטה או שוכבת על הצד, כשהרגל העליונה מעט באוויר.

מעבר לכך, כדאי גם לשמור על תזונה נכונה עתירת חלבונים וירקות, שמכילים חומרים טובים ששומרים על גמישות העור. כמו כן, מומלץ לשמור על עליה מתונה במשקל, כדי לעזור לרקמות לשמור על האלסטיות, ולעסוק בפעילות גופנית כדי להגמיש שרירים. אם אפשר, כדאי ללדת בשכיבה על הצד – זו תנוחה שיש בה הרבה פחות נזקים לפרינאום, לעומת לידה בשכיבה על הגב.

באלו מצבים לא כדאי לבצע עיסוי?

  • אם את סובלת מפטרייה בנרתיק, מדלקת או מהרפס פעיל.
  • אם העובר נמצא במצג עכוז.
  • אם העיסוי גורם לך חוסר נעימות או אם יש לך צירים מוקדמים.

 

בהצלחה!!