גודל פונט
נשים

מה כדאי לדעת על שיח אברהם

מהו שיח אברהם, מהן המשמעויות הרוחניות שלו ואילו סגולות נקשרו לו ברפואה העממית לטיפול בבעיות “נשיות” החל מהתסמונת הקדם ויסתית ועד להקלה על תופעות גיל המעבר

זמן קריאה: 3 דקות
שיח אברהם

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. שיח אברהם הוא צמח מרפא שגדל במזרח התיכון, גם בישראל כמובן, על גדות נחלים והוא קשור, על פי האגדה, לסיפור עקידת יצחק
  2. ברפואה העממית מייחסים לשיח אברהם סגולות רבות, בעיקר בכל הקשור לבעיות "נשיות" הקשורות בהורמונים, כגון תסמונת קדם ויסתית (PMS), הפרעות במחזור החודשי ותופעות של גיל המעבר
  3. מיצוי של שיח אברהם נבדק במחקרים רבים, נמצא יעיל לשימוש בתופעות גיל המעבר, הפרעות במחזור החודשי והתסמונת הקדם ויסתית, וכן נמצא בטוח לשימוש, למעט במצבים מסוימים

שיח אברהם, כפי הנראה, הוא צמח שהשפיע על תולדות העם היהודי שכן הוא קשור לסיפור עקידת יצחק, בספר בראשית. כזכור, אברהם אבינו הצטווה להקריב את בנו האהוב, יצחק. ברגע האחרון אלוהים, שרק רצה להעמיד את אברהם בניסיון, מפציר באברהם להפסיק את עקידת בנו. כשאברהם נושא את עיניו הוא רואה אייל שקרניו נתפסו בשיח, אברהם תופס את בעל החיים ומקריב אותו במקום את בנו האהוב. קרניו של האייל, כך על פי האגדה, נאחזו בענפיו של שיח אברהם.

גם במסורת הנוצרית ומוסלמית מייחסים לשיח אברהם משמעויות רוחניות. עבור הנוצרים השיח מסמל את ישו, עבור המוסלמים הוא מבטא תום.

מבחינה בוטנית, שיח אברהם הוא צמח מסועף שגדל על גדות נחלים. זהו שיח גבוה, כ-2 מטר גובהו, עליו ירוקים מרבית השנה, אך נושרים עם בוא הסתיו. באביב ובקיץ שיח אברהם מתהדר בפריחה סגולה. בישראל ניתן למצוא את השיח גדל באופן טבעי בעיקר בנחל כזיב, ובנחלים נוספים. מקורו של השיח הוא במזרח התיכון, כלומר בחצר האחורית שלנו, משם התפשט לאזורים נוספים באסיה.

כיצד משתמשים בשיח אברהם?

לשיח אברהם ישנם שימושים רבים: ניתן לכתוש את פירותיו ולהוסיף כתבלין לסלטים או לחלוט כמשקה צמחי,  מענפיו נהוג לקלוע סלים, ומן הזרעים היה נהוג בימי קדם להפיק תכשיר ששימש להפחתת האון המיני. שימושים נוספים ברפואה העממית בפירותיו של שיח אברהם מיועדים לטיפול בכאבי ראש, כאבי מפרקים, כאבי בטן והרעלות.

כיום עיקר השימוש בשיח אברהם הוא כמיצוי המיועד להקלה על מצבים “נשיים”, כאמור. ההשערה היא כי יש בו חומר שמשפיע על ההורמונים הנשיים.

מה אומרים המחקרים?

בזכות הפופולריות העצומה שיש לשיח אברהם ברפואה העממית, בשנים אחרונות נערכו אודותיו מחקרים רבים. מרביתם בדקו את יעילותם ואת בטיחותם של תכשירים בהם מוצו חומרים שיש בצמח. בספרות הרפואית מדווח כי במרבית המחקרים שנבחנו נטילה של מיצוי שיח אברהם סייעה בהקלה על בעיות מחזור ועל תסמונת קדם ויסתית (PMS), ובמיוחד תסמינים כמו כאבים או רגישות בשד, הפרעות במצב הרוח כמו דיכאון וחרדה, כאב ראש, עצבנות, נפיחות והתכווצויות. בחלקם של המקרים התכשירים נבדקו כנגד תכשירי דמה (פלצבו). כמו כן, קיימות עדויות של נשים על שינוי בזרימת הווסת כאשר הן מתחילות ליטול מיצוי של שיח אברהם.

האם שיח אברהם בטוח לשימוש?

במחקרים נוספים נבחנו תופעות הלוואי שיש כתוצאה משימוש במיצוי של שיח אברהם, ונמצא כי תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן בחילות, כאבי ראש, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות במחזור החודשי, אקנה, ופריחה, אך מדובר בתופעות קלות והפיכות בדרך כלל, כך שבמרבית המקרים מיצוי שיח אברהם הוא תרופה צמחית בטוחה לשימוש.

אולם חשוב לשים לב לאזהרות: שימוש בשיח אברהם במהלך ההריון או בהנקה עלול להפריע מבחינה הורמונלית. כך גם לגבי מצבים רפואיים המושפעים הורמונלית, כגון אנדומטריוזיס, שרירני רחם (מיומות), סרטן השד, הרחם או השחלות. כמו כן, שימוש במיצוי של שיח אברהם עלול להשפיע על רמת האסטרוגן ולהפריע לפעולתן של גלולות נגד הריון ובמהלך טיפולים הורמונליים, כגון הפריה חוץ גופית (IVF).