גודל פונט
חורף בריא

פרופוליס: האנטיביוטיקה של הטבע

הצטננות, שפעת, מחלות עור ואפילו מחלות חניכיים: כיצד פרופוליס נלחם בחיידקים, מחטא, מחזק את המערכת החיסונית, ומסייע בשמירה על הבריאות

זמן קריאה: 3 דקות

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. בעשורים האחרונים החלו המדענים לבצע מחקרים קליניים רבים שבדקו את השפעת הפרופוליס על המחלות השונות.
  2. פרופוליס עשיר במיוחד בפלבנואידים ויטמינים, מינרלים ויסודות קורט שמחזקים את המערכת החיסונית
  3. שימוש קבוע בסירופ המכיל פרופוליס עשוי להפחית את הסיכון לחלות במחלות חורף ולהפחית את השימוש באנטיביוטיקה

מתח נפשי, השפעות סביבתיות, חשיפה לרעלים כניקוטין, וצריכה מוגברת של אלכוהול וקפאין, כמו גם חוסר שינה ותהליך ההזדקנות הטבעי, כל אלה עלולים להחליש את המערכת החיסונית ואת  ההגנה הטבעית של הגוף. ואולם מתברר כי יש בפרופוליס רכיבים חיוניים שעשויים לתמוך ביעילות המערכת החיסונית ולחזק אותה.

מהם רכיבי הפרופוליס החיוניים?

  1. פלבנואידים: פרופוליס עשיר במיוחד בפלבנואידים שהם חומרים פעילים טבעיים מהצומח, אשר מצויים בפירות ובירקות רבים. אנו צורכים אותם בתזונה, אך על פי רוב לא בכמות מספקת. פלבנואידים מחזקים את המערכת החיסונית על ידי האצת מנגנוני ההתרעה של הגוף ונחשבים ל”תפסני” רדיקלים חופשיים.
  2. ויטמינים, מינרלים ויסודות קורט: פרופוליס מכיל גם את כל הוויטמינים שלהם זקוק הגוף, ועשיר במינרלים וביסודות קורט חשובים, כמו מגנזיום, סידן, אבץ וברזל, שאף הם תומכים במערכת החיסונית ומנגנונים אחרים בגוף, כמו בנייה של שרירים ועצמות והתחדשות התאים.

כיצד פרופוליס עוזר בהתמודדות עם מחלות ותופעות בריאות שונות?

תכונות הריפוי של הפרופוליס עתיקות מאוד: מתברר כי אנשי מדע ביוון העתיקה, כמו אריסטו ואחרים, הבחינו כי שדבורים חונטות פולשים גדולים שחדרו לכוורת בעזרת הפרופוליס, כדי למנוע ריקבון. לכן, המליצו להשתמש בפרופוליס במקרים של חבורות, פצעים מוגלתיים ודלקות עיניים, וכן לטיפול באברים פנימיים וכמשחה למניעת בקיעים בעור. במצרים העתיקה השתמשו בו לחניטה, ובני האינקה הכירו אותו כתרופה נגד פצעים מוגלתיים.

הרפואה המודרנית, כידוע, מתעלמת משימוש במוצרי הדבורים יחד עם רוב שיטות הריפוי הנטורופתיות. ואולם בגלל תופעות הלוואי של התרופות המודרניות, החלו המדענים להחיות מחדש את המרשמים הטבעיים הישנים ולבצע מחקרים קליניים רבים שבדקו את השפעת הפרופוליס על המחלות השונות.

העובדה המדהימה ביותר שנחשפה הייתה כי החומרים הפעילים בפרופוליס לא איבדו מיעילותם במשך יותר מ-40 מיליון שנה, אף כי הנגיפים והחיידקים מעוררי המחלות השתנו ללא הרף.

למעשה חייב הפרופוליס את נצחונו וחזרתו לשימוש נרחב לזכותו של החוקר הדני קארל לונד אגארד, שערך ניסויים  שונים ומגוונים והקדיש את עצמו למחקר הפרופוליס, ועם הזמן הוא הפך למומחה מפורסם בכל העולם בנושא. אגארד רשם פטנטים בכל העולם על תהליכי הפקת פרופוליס, וסקלת האיכות שהכניס לשימוש נהנית עד היום מתקפות מוחלטת.

  • בסתיו ובחורף אנחנו נוטים להידבק במחלות שונות, מרביתן נגיפיות, שזכו לכינוי “מחלות חורף”, בהן הצטננות, שפעת, מחלות בדרכי הנשימה ודלקות גרון ואוזן ועוד. מחקרים רבים הראו כי פרופוליס מסייע בהתמודדות עם נגיפים ועם חיידקים, בזכות הפלבנואידים שהוא מכיל.
  • פרופוליס עשוי לסייע גם במצבים של מחלות עור, פצעים וכוויות, שכן הוא פועל כמשכך דלקות ותורם להתחדשות התאים. בספרות הרפואית המקצועית מתוארות הצלחות טיפוליות טובות ומהירות בהקלה על הרפס ועל אקנה.
  • תכשירים לטיפול בפה ובשיניים שמכילים תמצית מיוחדת של פרופוליס עשויים לסייע גם במקרים של דלקות חניכיים ועששת.

כיצד פרופוליס מסייע במניעת מחלות חורף בקרב ילדים?

מתברר כי  שימוש קבוע בסירופ המכיל פרופוליס עשוי להפחית את הסיכון לחלות במחלות חורף בילדים, להפחית את השימוש באנטיביוטיקה, את ימי ההיעדרות מהגן או מבית הספר ולהקל את עוצמת התסמינים. בשנים האחרונות הנטייה היא להשתמש בשילוב של אכינצאה ופרופוליס להתמודדות עם מחלות החורף (בעיקר הצטננות ושפעת) ולשמירה על ההגנה הטבעית של הגוף.

מחקר שבדק את השפעת נטילה של סירופ ממותק על בסיס אכינצאה ופרופוליס – מצא הפחתה משמעותית של מידת הסיכון לחלות במחלות החורף בילדים עם סימני מחלה ראשונים. כמו כן נמצא כי שימוש בסירופ  מפחית במידה רבה את הצורך באנטיביוטיקה.