גודל פונט
מתמחה

מהו מוקוזיטיס וכיצד ניתן להקל עליו? הכירו את מוקוזמין: תכשיר חדש לחולי סרטן הסובלים ממוקוזיטיס

מוקוזיטיס היא דלקת ברירית הפה שאופיינית לאחר טיפולי כימותרפיה והקרנות. חולים סרטן רבים סובלים ממוקוזיטיס בדרגות חומרה שונות. כיצד ניתן להפחית את הסבל ומהו התכשיר החדש שיכול להקל באופן מהיר ויעיל?

זמן קריאה: 5 דקות
מוקוזיטיס

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. מוקוזיטיס היא תופעה שכיחה ונפוצה. כ-40%-90% מהמטופלים בטיפולים אונקולוגיים, בהם ילדים ומבוגרים, עלולים לסבול ממוקוזיטיס, כמו גם מעשנים, חולי סוכרת, בעלי היגיינת פה ירודה ועוד.
  2. מוקוזיטיס עלולה לגרום לפצעים בפה, לכאב, תחושת צריבה, קושי לאכול ולדבר, ובמקרים מסוימים גם לירידה מסוכנת במשקל, התייבשות וצורך בהפחתת מינוני הטיפול התרופתי, שעלול להפריע להתמודדות עם הסרטן ולפגוע בריפוי.
  3. מוקוזמין הינו מוצר חדש, המכיל חומצה היאלורונית ו-4 חומצות אמינו. שימוש במוקוזמין הוכח במחקרים כמונע דלקת, כמפחית כאב וכמסייע בתהליך הריפוי. מוקוזאמין מופיע בצורת מי פה (לשימוש מניעתי החל מתחילת הטיפולים הכימותרפיים) או תרסיס לשימוש ממוקד.

חולי סרטן רבים העוברים טיפולים אונקולוגיים מורכבים מספרים כי אחת ההתמודדויות הקשות ביותר שחוו קשורה לתופעות הלוואי שנגרמו בעטיים של טיפולים כימותרפיים וטיפולים בהקרנות, או כתוצאה של שילוב בין שני סוגי הטיפול.

דלקת בריריות חלל הפה Mucositis Oropharyngeal) – OM) היא אחת התופעות המציקות ביותר, והיא עלולה אף להפריע לטיפול במחלה עצמה. מדובר בפצעים קטנים, מעין כיבים, שמתפשטים בחלל הפה. בשפה עממית מכנים אותם אפטות, השם הרפואי שלהם הוא מוקוזיטיס ((Mucositis או סטומטיטיס ((Stomatits. כך או כך, מדובר בתופעת לוואי כואבת, מתישה, שעלולה במקרים חמורים למנוע אכילה ושתייה או להביא להפחתת מינוני התרופות הכימותרפיות, מה שעלול להקטין את התועלת הטיפולית בהם.

מוקוזיטיס – מדוע התופעה מתרחשת?

חלל הפה הוא אזור רגיש שעשיר בכלי דם ובעצבים. טיפול כימותרפי ניתן במטרה להרוס תאי סרטן, שהם תאים שהצמיחה שלהם מהירה מאד. אלא שהחומרים בתרופה או בתרופות פוגעים גם בתאים בריאים שצמיחתם מהירה, למשל במערכת העיכול, בדם ועוד. הפגיעה בתאים הבריאים גורמת לתופעות לוואי ידועות, בהן אנמיה (בגלל פגיעה בתאי דם), בחילה, הקאה, שלשול ועצירות (בגלל פגיעה בתאים במערכת העיכול), נשירת שיער וכן אותם פצעים המכונים מוקוזיטיס. בגלל הפגיעה בתאי רירית שמצפים את הפה (תאי אפיתל), רקמה שאחד מתפקידיה הוא הגנה מפני חדירה של נגיפים וחיידקים.

מוקוזיטיס עלול להיגרם גם לאחר טיפול בקרינה לאזור הראש והצוואר, שכן הקרינה גורמת לפגיעה בחומר התורשתי של תאי אפיתל וגורמת להם נמק. פגיעה בתאי הרירית הפה מאפשרת לחיידקים ולנגיפים לחדור פנימה ולחולל דלקות וכיבים, וכן לחשיפה של סיבי עצב – זו הסיבה לכאבים הקשים שמוקוזיטיס עלול לגרום.

גורמים נוספים למוקוזיטיס יכולים להיות עישון, צריכה מרובה של אלכוהול, היגיינת פה ירודה, סוכרת, תזונה לקויה ועוד.

כיצד מזהים פצעי מוקוזיטיס?

חשוב לציין, כי מדובר בתופעה שכיחה מאד כ-40%-90% מהמטופלים בטיפולים אונקולוגיים, בהם ילדים ומבוגרים, עלולים לסבול ממוקוזיטיס. על כן, לפני תחילת הטיפולים האונקולוגיים הצוות הרפואי יסביר אודות התופעה ומה ניתן לעשות כדי למנוע או למזער אותה ויבצע הערכה של מידת הסיכון למוקוזיטיס.

בדרך כלל, פצעי מוקוזיטיס מופיעים בחלל הפה כשבוע לאחר התחלת טיפול כימותרפי וכשבועיים עד שלושה שבועות לאחר התחלת טיפולי קרינה. הפצעים אדומים ובמרכזם מעין טלאי לבן. במרבית המקרים הפצעים מפוזרים בחלל הפה, אך הם עלולים להתפשט גם לגרון.

פצעי מוקוזיטיס עלולים לכאוב, אפילו בצורה חריפה מאד, כמו כן, הפצעים עלולים לדמם, לגרום לנפיחות בחניכיים, להפריע ללעיסה ולבליעה, בעיקר של מזונות ושל משקאות חמים, מתובלים וחמוצים. הכאב עלול להחמיר בעת עישון או שתיית אלכוהול.

כמו כן, הסובלים מתקשים לשמור על היגיינת הפה ולצחצח שיניים. דבר שכמובן, מעורר חשש לפגיעה בבריאות השיניים והפה, לדלקת חניכיים, מחלת חניכיים, עששת, ריח פה חריף וכדומה.

פגיעה בבריאות הפה עלולה להחמיר ירידה בתאבון, קושי באכילה ובבליעה, חוסר בנוזלים והתייבשות, שמירה על משקל תקין, תזונה נכונה, שממילא נפגעים בהחלמה ממחלה קשה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בסרטן, ואשר יכולים להפריע להתמודדות ולריפוי.

הבשורות הטובות הן, שבמרבית המקרים הרס תאי רירית הפה יפסק לאחר סיום הטיפול האונקולוגי,  התאים הבריאים יחדשו את עצמם והאזורים שנפגעו ישוקמו. על פי הערכות שונות תהליך הריפוי והיווצרות של רירית בריאה יחלו תוך כמה שבועות לאחר סיום הטיפולים.

מה אפשר לעשות כדי להקל ולנסות למנוע מוקוזיטיס?

אחת ההמלצות החשובות ביותר היא להקפיד על היגיינת הפה, ובפרט על צחצוח שיניים. כדי להקל על הקשיים מומלץ להשתמש במברשת שיניים קטנה שזיפיה רכים, לשטוף את הפה לעתים קרובות, ובפרט לאחר אכילה ולפני השיניים, אם ניתן – בנוזלי שטיפה נטולי אלכוהול וכן להימנע ממשחות שיניים שיש בהן תוספים להלבנת שיניים ותוספים אחרים ומשימוש בחוט דנטלי. אפשר לשטוף את הפה בגרגור מי מלח ו/או סודה לשתייה.

המלצה נוספת היא להשתמש במשככי כאבים, ללא מרשם.

לאחרונה הושק בישראל תכשיר חדש, מוקוזמין שמו, המיועד במיוחד לחולי סרטן הסובלים ממוקוזיטיס (ראו בהמשך).

מבחינה תזונתית, חשוב להקפיד על שתייה מרובה ועל אכילת מזון עשיר בחלבונים (קטניות, עוף, ביצים, בשר, דגים מוצרי חלב וכדומה). כדי לא לרדת במשקל, ההמלצה היא לאכול מגוון מזונות רכים, שקל ללעוס, ולהפחית אכילה של מזון מתובל, שמן, מטוגן, מלוח, חמוץ ויבש.

חולים רבים מדווחים כי אכילת מזון קר מאד, כמו שלגונים, קרחונים ומציצה של קוביות קרח מפחיתה את הכאב ומקלה את הסבל. המלצה נוספת של חולים ושל אנשי מקצוע היא לאכול ארוחות קטנות, לעתים תכופות.

כמו כן, כדאי להימנע מעישון, משתיית משקאות מוגזים ולהפחית את צריכת האלכוהול.

מוקוזמין: הטיפול החדש והיעיל שישנה את חייהם של חולי סרטן

מוקוזמין הוא תכשיר בעל יתרונות רבים: הוא שומר על הלחות בחלל הפה, מקל את הכאבים שפצעי מוקוזיטיס גורמים, בטווח הקצר ובטווח הארוך, מזרז ומקצר את תהליך ההחלמה של פצעים ברקמה הרירית בפה.

מוקוזמין מכיל חומצה היאלורונית ו-4 חומצות אמינו. התכשיר משווק בשתי צורות: מי שטיפת פה שיש למזוג לכוסית, וגרגר את הנוזל בחלל הפה ולהמתין כדקה, לפחות. הצורה השנייה היא כתרסיס שמתיזים לחלל הפה ובפרט לאזורים כואבים.

שימוש במוקוזמין הוכח במחקרים:

  • כמחדיר לחות לרירית חלל הפה
  • כמסייע בהפחתת השכיחות של הדלקת וכמגן על רירית הפה
  • כמסייע בהפחתת הכאב ובתחושת הצריבה וכמפחית תסמינים של יובש בפה
  • כמעודד את תיקון ושיקום רירית הפה
  • כמסייע בהאצת תהליך הריפוי של הפצעים

מוקוזמין הינו תכשיר נעים ונוח לשימוש. ההמלצה היא להשתמש בו למניעה, עם תחילת הטיפול האונקולוגי ובמהלכו.

המוצרים הינם אביזר רפואי  EE0373 לפני השימוש יש להיוועץ באיש צוות רפואי