גודל פונט
פרוביוטיקה

מדוע פרוביוטיקה חשובה למערכת העיכול?

פרוביוטיקה תורמת לסביבה החיידקית הטבעית של הגוף ולפעילות תקינה של המעיים. ואולם ישנם לא מעט גורמים העלולים לפגוע באיזון ובהרכב שלה. כיצד מתמודדים?

זמן קריאה: 2 דקות

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:

  1. ישנם כ- 400 סוגים של חיידקים "ידידותיים" (פלורה), במערכת העיכול האנושית. לחיידקים הללו יש חשיבות מכרעת בתהליכי הפירוק והספיגה של המזון
  2. ישנם גורמים שונים העלולים להפר את איזון החיידקים ולשנות את הרכבם. הבולטים שבהם הם שימוש באנטיביוטיקה ותזונה לא נכונה
  3. כדי שהחיידקים הפרוביוטיים ישרדו את התנאים הקיימים בקיבה ובמעיים, חשוב שתוספי התזונה המכילים אותם יהיו בטכנולוגיה מתקדמת/פטנטית

הידעתם? אוכלוסיית החיידקים (פלורה) של התינוק מתחילה להיווצר במערכת העיכול רק לאחר לידתו. תינוק נולד עם מערכת עיכול סטרילית, הפלורה נוצרת תוך שבוע, ומתבססת תוך 30 ימים.

ישנם כ-400 סוגים של חיידקים “טובים” במערכת העיכול האנושית. לחיידקים הללו יש חשיבות מכרעת בתהליכי הפירוק והספיגה של המזון. כאשר אוכלוסיית החיידקים ה”טובים” נפגעת עלולים להתרחש שיבושים בתפקודה התקין של מערכת העיכול, מצב שיתבטא בשלשול, בנפיחות ובאי נוחות במערכת העיכול.
הרכב אוכלוסיית החיידקים שונה מאדם לאדם ותלוי במידה ניכרתת בתזונה. אמנם קשה לשנות את הרכב אוכלוסיית החיידקים לאחר שהתבססה במעיים, ואולם ישנם גורמים שונים העלולים להפר את איזון החיידקים ולשנות את הרכבם. הבולטים שבהם הם שימוש באנטיביוטיקה ותזונה לא נכונה.

 

מהי פרוביוטיקה?
פרוביוטיקה בהגדרתה המדעית היא תרבית חיידקים חיים, בעלת תועלות בריאותיות לגוף פירוש השם פרוביוטיקה: פרו=בעד; ביוטיקה=חיים.

החיידקים הפרוביוטיים  יודעים לייצר רכיבים שונים, כגון ויטמין K וויטמינים מקבוצת B, התורמים לשיפור חילוף החומרים (התפקוד המטבולי)  כמו כן, הם משתתפים ביצירת חומצות שומן חיוניות התורמות לתנועתיות המעי ועוזרות ולשחלוף תאים תקין במעי. חיידקים פרוביוטיים עשויים גם להשפיע על מערכת החיסון.

חשוב לציין כי כדי שהחיידקים הפרוביוטיים ישמרו על חיותם (Viability) וישרדו את התנאים הקיימים בקיבה ובמעי הדק, תוספי תזונה המכילים אותם צריכים להיות בטכנולוגיה מתקדמת/פטנטית.

הנה כמה טיפים על איך בוחרים פרוביוטיקה: