גודל פונט
אלספה

כיצד ומדוע תוסף של אומגה 3 עשוי לשפר כישורי למידה

רוצים שהילדים שלכם יתרכזו טוב יותר בלימודים? תנו להם אומגה 3. מחקרים הוכיחו כי שילוב של אומגה 3 בתזונה עשוי לשפר את הזיכרון, ההבנה ויכולת החשיבה

בקיצור, הכי חשוב לדעת ש:
  1. מחקרים רבים מוכיחים, כי צריכה מספקת של אומגה 3 חשובה להתפתחותם של ילדים מהשלב העוברי ועד לבגרות
  2. חסר באומגה 3 יכול להוביל לבעיות בראייה ובהתפתחות המוח וכן להפרעות קשב וריכוז
  3. מחקרים מדווחים כי ילדים שאובחנו עם תסמיני ADHD וקיבלו תוסף של אומגה 3 עשיר ב-EPA הראו שיפור מובהק בהתנהגות וביכולות למידה
מאת: דתיה יער, מומחית לתזונה, יועצת לאלטמן

חומצות השומן מסוג אומגה 3 עשויות לחולל פלאים: לשפר את יכולות ההבנה, החשיבה והריכוז, את הזיכרון, את התקשורת הבינאישית והכישורים החברתיים ואף לחזק את המערכת החיסונית. חומצות השומן אומגה 3 הן חומצות שומן חיוניות ביותר לתפקוד המוח, למעשה, 60% מרכיבי המוח הינם שומן וחסר בחומצות שומן אומגה 3 משפיע על המוח. מחקרים רבים מוכיחים, כי צריכה מספקת של אומגה 3 חשובה להתפתחותם של ילדים מהשלב העוברי ועד לבגרות. חסר באומגה 3 יכול להוביל לבעיות בראייה ובהתפתחות המוח וכן להפרעות קשב.

חומצות שומן אומגה 3 שיפרו יכולות למידה, מדדי קשב וריכוז ואף בעיות חברתיות בילדים.

מי צריך אומגה 3?

הגוף לא מסוגל לייצר אומגה 3 בעצמו, לכן צריך לצרוך אותה ממקורות חיצוניים. הבעיה היא שאומגה 3 נמצאת במזונות שלא בהכרח חביבים על הילדים שלכם ולכן כדאי לשקול מתן תוסף תזונה.

תוספת של אומגה 3 חשובה להתפתחות המוח של תינוקות ומפחיתה בעיות קשב וריכוז אצל ילדים גדולים יותר. מחקרים מצביעים על קשר בין נטילת חומצות השומן אומגה 3 עם ריכוז EPA גבוה לבין תרומתה להעלאת קשב וריכוז. כנראה שהסיבה לכך היא שחומצת ה-EPA משחקת תפקיד חשוב יותר בתפקוד המוח, וככל הנראה גם מערבת רכיבים אחרים אשר חיוניים לתהליכים תקינים של תקשורת בין תאים.

שני מחקרים, שנערכו באוניברסיטת אוקספורד, דיווחו כי ילדים שאובחנו עם תסמיני ADHD וקיבלו תוסף של אומגה 3 עשיר ב-EPA  הראו שיפור מובהק בהתנהגות וביכולות הלמידה. עוד נמצא במחקר, כי בקרב ילדים בעלי הפרעות, כמו קשב וריכוז, דיסלקציה והיפראקטיביות, אובחן חסר באומגה 3. לפי המחקר, לאחר מתן תוסף של חומצות שומן אלו חל שיפור משמעותי בהתנהגות, בקריאה ובדיבור כבר לאחר שלושה חודשים. כלומר, צריכה קבועה של אומגה 3 יכולה להועיל ולעזור בשיפור יכולותיהם האישיות של ילדים. ולכן, כדאי להתחיל במתן תוספת אומגה 3 העשירה ב- EPA  לקראת תחילת שנת הלימודים.

בשלבים המוקדמים של החיים דרושה כמות גדולה של חומצת DHA, כיוון שהיא מסייעת לגדילה של המוח ומערכת העצבים. מסיבה זו לתינוקות קטנים או מתאימה תוספת אומגה 3 עם ריכוז גבוה של DHA. מדובר בתוספת תזונתית חשובה זמינה ונוחה היכולה להועיל למגוון מצבים בריאותיים. חשוב לזכור כי אתם, כהורים, משמשים כ"יועצי התזונה" לילדים שלכם וזה חלק מהתפקיד שלכם – ללמד אותם הרגלים חדשים ותזונה נכונה. שילוב קבוע של חומצות שומן אומגה 3 לתזונת הילדים יסייע בשמירה על בריאות טובה.